Z okazji obchodzonego dzisiaj Dnia Ziemi warto zrobić coś dla naszej planety: wybrać rower zamiast samochodu, wyłączyć światła na godzinę albo iść na spacer i cieszyć się przyrodą. Hasło tegorocznych obchodów do „Z energią chrońmy klimat”. Wokół tego hasła koncentrować się będą wydarzenia tegorocznego święta: sesje i konferencje popularnonaukowe, konkursy, wystawy i finałowy festyn – 26 kwietnia 2009 r. na Polu Mokotowskim w Warszawie.

Dbanie o najbliższe środowisko powinno stać się nawykiem, choćby poprzez tak proste czynności jak segregacja śmieci, oszczędność energii elektrycznej (wyłączanie zbędnego oświetlenia, zakup energooszczędnych żarówek i sprzętu AGD, nie pozostawianie odbiorników radiowych i telewizyjnych w stanie czuwania), oszczędzanie zużycia wody w gospodarstwach domowych, oddawanie zużytych baterii czy elektrośmieci do przeznaczonych do tego celu punktów zbiórki.

Organizując od 1992 roku obchody Dnia Ziemi Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej zachęca do proekologicznych zachowań i działań na rzecz ochrony środowiska nie tylko mieszkańców Warszawy. Od 1996 roku Fundacji udało się:
Rozdać około 130 tysięcy sadzonek drzew,
Zebrać około 50 ton makulatury,
Zebrać około 70 ton szkła,
Zebrać około 30 ton zużytych baterii,
Zebrać około 16 ton elektrośmieci, w zamian rozdać 5 tysięcy roślin ozdobnych,
Zorganizować akcje w obronie warszawskich parków: 1998 i 1999 r. – akcja OCALMY POLE MOKOTOWSKIE, 2003 r. – akcja POPARCIA IDEI PARKU PRZY DWORCU ZACHODNIM
Zorganizować konkursy, w których udział wzięło około 70 tysięcy dzieci i młodzieży z całej Polski,
Zebrać podczas festynów Dnia Ziemi w parku Agrykola i na Polu Mokotowskim około 1 000 000 uczestników,
Rozdać 26 000 ekologicznych, lnianych toreb (akcję zapoczątkowaliśmy w 1996 r.),
Postawić na Polu Mokotowskim KRĄG MEGALITÓW – Pomnik Przyrody i Dziedzictwa Kulturowego (w 2000 roku, w roku 2001 krąg przenieśliśmy na teren Biblioteki Narodowej),
Wyłonić 8 laureatów konkursu CZŁOWIEK ROKU POLSKIEJ EKOLOGII (konkurs organizowany od 2001 r.).

Finałowy festyn odbędzie się w niedzielę, 26 kwietnia na Polu Mokotowskim.

Z polskich miast obchody Dnia Ziemi organizują także: Bytów, Charzykowy, Czarnków, Elbląg, Gniew, Gołuchów, Lipinki, Łódź, Opole, Ostrołęka, Ostrowiec Świętokrzyski, Polewicz k/Wilgi,  Przeworsk,  Puszczykowo,  Sokółka, Stacja Żabie Uroczysko oraz Szczawno-Zdrój.

Źródło: www.dzienziemi.org.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię