Nurogęsi z Sobieszewa, nietoperze ze Śmiadowa, wierzba lapońska na Podlasiu ? to niektóre z zagrożonych gatunków roślin i zwierząt, których ochronę wspiera ?Fundusz dla Przyrody? ? wspólna inicjatywa Grupy ENERGA i Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody (PTPP) ?pro Natura?. Właśnie rusza druga edycja tego przedsięwzięcia.
„Fundusz dla Przyrody” to pierwsza w Polsce inicjatywa, powstała we współpracy organizacji społecznej oraz dużej firmy energetycznej. Ma charakter konkursu grantowego, a jej celem jest działalność na rzecz ochrony przyrody i zasobów naturalnych poprzez wspieranie organizacji i przedsiębiorców realizujących projekty ekologiczne.
W 2009 roku, dzięki środkom finansowym przekazanym przyrodnikom przez ENERGĘ, udało się wesprzeć m.in. odbudowę lokalnej populacji nurogęsi i gągoła na Wyspie Sobieszewskiej, zachowanie stanowisk jednej z najrzadszych roślin naczyniowych w Polsce – wierzby lapońskiej, czy też zabezpieczyć przed erozją i rozmyciem wyspy na Nysie Kłodzkiej, gdzie swoje lęgowiska ma wiele cennych gatunków ptaków.
– Wspólna inicjatywa ENERGI i PTPP “pro Natura” jest nowatorskim przedsięwzięciem w skali kraju. Pierwsza, zeszłoroczna edycja konkursu spotkała się z ogromnym zainteresowaniem organizacji przyrodniczych. Wsparcie otrzymały działania, które przyczyniły się do ochrony polskiej przyrody poprzez zachowanie konkretnych gatunków i siedlisk. Cieszymy się, że w tym roku możemy kontynuować projekt – powiedział Krzysztof Konieczny, prezes PTPP “pro Natura”.
W tegorocznej odsłonie konkursu „Fundusz dla Przyrody” do organizatorów wpłynęło kilkadziesiąt wniosków o dofinansowanie. Poziom zgłoszeń nadesłanych przez różnorodne organizacje społeczne był wysoki i wyrównany. Funduszami dysponuje Kapituła, a w jej skład wchodzą Ireneusz Mirowski – vice Prezes Fundacji EkoFundusz, Przemysław Czajkowski – wieloletni dyrektor GEF/SGP przy UNDP w Polsce, Jarosław Kozłowski – przedstawiciel Grupy Energa oraz z przyrodników Adama Guziaka z PTPP „pro Natura” i Krzysztof Koniecznego Prezesa PTPP „pro Natura”.
W 2010 r. Kapituła wyłoniła siedmiu laureatów, którzy otrzymają granty na ekologiczne przedsięwzięcia realizowane w okresie od lipca do września br. Dotacje popłyną m.in. na czynną ochronę trzmieli, zabezpieczenie zimowiska nietoperzy w Uniemyślu, zachowanie lęgowisk ptaków w dolinie Wisły oraz brzozy niskiej w Dolinie Czyżówki.
Źródło: www.funduszdlaprzyrody.pl