W ostatni piątek września (28.09.2018 r.), uczniowie sopockich szkół wezmą udział  w  grze miejskiej ?Sopot na fali energooszczędności?. Ideą wydarzenia organizowanego przez Miasto Sopot, Grupę ENGIE  i firmę Abrys,  jest promowanie energooszczędności.

 W Sopocie rozpoczęła się bowiem realizacja projektu ?Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej w Sopocie?. W jej ramach prowadzona jest termomodernizacją 25 budynków użyteczności publicznej, obejmująca 12 szkół, 2 sale gimnastyczne, 7 przedszkoli, 2 ośrodków kultury oraz Domu Dziecka i Centrum Kształcenia Ustawicznego.

Z tej właśnie okazji przygotowano grę miejską, mającą promować i uświetnić to przedsięwzięcie. W grze wezmą udział uczniowie klas VII-VIII, zorganizowani w pięcioosobowe drużyny. Łącznie w grze weźmie udział blisko 50 osób.

Motywem przewodnim gry miejskiej ?Sopot na fali energooszczędności? jest powstrzymanie szalonego naukowca, Doktora Wata, którego oburzyło marnotrawienie energii cieplnej i elektrycznej przez mieszkańców miasta. Aby uzmysłowić wszystkim, jak cennymi dobrami są niedocenianie przez ludzi ciepło i prąd, Doktor Wat przeprogramował Endżika, który, gdy wybije wyznaczona godzina, przejdzie w tryb niszczenia i spowoduje wstrzymanie dostaw energii do Sopotu, wskutek czego miasto ogarną ciemności i przenikliwy chłód. Śmiałkowie będą musieli jednak zmierzyć się z dziewięcioma wyzwaniami w różnych punktach Sopotu.

Gra miejska zapewnia jej uczestnikom nie tylko dobrą zabawę, umożliwia wykazanie się rozmaitymi umiejętnościami i refleksem, ale i pozwala na zdobycie wiedzy dotyczącej najnowocześniejszych rozwiązań z zakresu energooszczędności.

Warto pamiętać, że prowadzona termomodernizacja obiektów, w połączeniu z nowoczesnym systemem zarządzania energią, wymianą oświetlenia oraz z modernizacją wielu budynków umożliwi w przyszłości osiągnięcie zaoszczędzenie 49% zużywanego obecnie ciepła i 64% aktualnych kosztów oświetlenia. To niezwykle ważne przedsięwzięcie, a gra miejska ma je promować i uświadamiać młodym sopocianom, jakie korzyści miastu oraz środowisku naturalnemu przyniosą wdrażane właśnie energooszczędne rozwiązania.

A co zapewne nie mniej ważne dla młodych uczestników gry, rozwiązanie kilku zadań dotyczących efektywności energetycznej oraz oszczędzania energii może zaowocować nie tylko wzbogaceniem ich wiedzy w tym temacie, ale także zdobyciem atrakcyjnych nagród, takich jak plecak, sprzęt sportowy, a nawet rower. 

KONTAKT:

Magdalena Jaromińska

[email protected]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię