Ponad 2 tys. młodzieży z ośmiu szkół średnich ze Świecia, Chełmna oraz Bydgoszczy badało skład domowych odpadów papierowych i zbierało zużyte baterie.

Młodzież zbadała 300 gospodarstw domowych, w których raz w tygodniu analizowała odpady pod względem zarówno ilości, jak i ich jakości. Uzyskane dane z raportów uczniów stanowią istotne informacje o możliwościach pozysku makulatury z odpadów komunalnych.

25 października zakończyła się akcja edukacyjna „W Trosce o Naturę segreguj makulaturę,… zbieraj zużyte baterie!”. Młodzież i nauczyciele prezentowali efekty swojej miesięcznej pracy, organizatorzy – Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku i MONDI Świecie uhonorowali uczestników dyplomami i nagrodami.

 W ramach działań edukacyjnych w zakresie zbiórki zużytych  baterii przenośnych – młodzież zebrała pół tony tych odpadów. Gimnazjaliści i licealiści pod kierunkiem swoich nauczycieli – koordynatorów uczyli się segregacji odpadów. Działania szkół miały charakter nie tylko praktyczny i badawczy. Inicjatywa szkół oddziaływała na budowanie świadomości prośrodowiskowej rodzin i znajomych, do których uczniowie zwrócili się z prośbą o segregowanie odpadów.
 
Dużą aktywnością w projektach wykazali się nauczyciele, którzy zrealizowali szereg dodatkowych aktywności budujących świadomość ekologiczną uczniów i społeczności lokalnej. Szkoły przeprowadzały ankiety zewnętrzne, tworzyły tablice informacyjne i strony internetowe związane z akcją, prowadziły ekologiczne działania artystyczne takie jak: rzeźby z odpadów, konkurs piosenki ekologicznej, a także prowadziły edukację ekologiczną w przedszkolach.
 
W ramach konkursu badawczego (makulatury i baterii) Nagroda Główna przyznana została trzem grupom badawczym z trzech szkół: Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu, II LO (Zespół kl. IIa: Grzegorz Hebda, Dominika Czaplewska, , Ewa Mykowska, Małgorzata Wenskowska, Patrycja Plutowska), Zespołu Szkół Menadżerskich w Świeciu (Natalia Brzozowska, Bartosz Cichocki, Magdalena Dembowska, Patrycja Gackowska, Paulina Sulima), Zespołu Szkół nr 2 im Adama Mickiewicza w Chełmnie ( Zespół nr III: Górska Natalia, Piotrowska Alina, Cacałowski Maciej, Lewandowski Bartek, Taramas Paweł).
Nagroda specjalna dla raportu o największych wartościach merytorycznych przyznana przez MONDI Świecie została skierowana do dwóch grup z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu (III LO i Technikum): grupy A (Agnieszka Nadolna. Karolina Żakowiecka, Klaudia Kamrowska, Paulina Brusiewicz, Ilona Baśniak) i grupy B (Kacper Sukiennik, Mikołaj Sukiennik, Angelika Janus, Oliwia Kempińska, Justyna Kiwior).
 
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu (III LO i Technikum), który uzbierał najwięcej baterii (prawie pół kilograma przypadło na jednego ucznia) otrzymała I nagrodę w tej kategorii konkursowej. Specjalnym dyplomem i nagrodami organizatorzy podziękowali także wszystkim aktywnym nauczycielom.
 
„W Trosce o Naturę” to kompleksowy projekt edukacji ekologicznej z zakresu selektywnej zbiórki i zagospodarowania odpadów opakowaniowych oraz poużytkowych prowadzony przez Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku (PSR). 
 
 

Maskotki bateryjki na finale akcji. / Fot. PSR

Finał akcji i rozdanie nagród. / Fot. PSR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię