Warzywa są uważane za kwintesencję zdrowia. Nie zawsze są one hodowane w miejscach gdzie mogą zdrowo rosnąć. Gdzie kupić i na co zwracać uwagę? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w tekście przygotowanym przez wegemaluch.pl

Najlepiej dokonywać zakupów w wyspecjalizowanych sklepach. Niestety w Polsce ciągle jeszcze brakuje sklepów, w ofercie których znajdowałyby się wyłącznie produkty ekologiczne, ale są sklepy (zwłaszcza w dużych miastach takich jak Warszawa), gdzie przeważającą część towarów stanowi właśnie żywność ekologiczna. Tutaj należy wymienić kilka małych sklepów, gdzie większość oferty to certyfikowane produkty ekologiczne: Rolnik Ekologiczny, ul. Turecka 1, Kalina, ul. Puławska 140, Żółty Cesarz, ul. Bruna 34, Smak Natury, ul. KEN 19, Zielone Oko, ul. Grójecka 75, Rajski Ogród, Panorama, al. Witosa 31.

Poza małymi sklepami istnieją już pojedyncze sklepy oraz sieci większych sklepów, które mają formę jednostek samoobsługowych; w Warszawie są to np. „Smak Natury” czy „Organic Farma Zdrowia” (sklepy tej sieci znaleźć można m.in. w centrach handlowych np. w „Złotych Tarasach”, w „Galerii Mokotów”, „Arkadii”).

Istnieje także możliwość dokonywania zakupów przez Internet, a przy planowaniu zakupu większych ilości produktów można skorzystać z oferty hurtowni np. „Biosfery” w Warszawie.

Dodatkowo wiele sieci konwencjonalnych supermarketów o zróżnicowanym poziomie jakościowym dysponuje własną marką produktów ekologicznych. W takich supermarketach można znaleźć specjalnie wydzielone regały z żywnością ekologiczną.

Bardzo często sklepy lub wydzielone regały z żywnością ekologiczną posiadają w nazwie lub są oznakowane wyrażeniem „zdrowa żywność”. Po pierwsze jest to zwrot co prawda bardzo popularny wśród społeczeństwa, ale niezgodny z prawem. Po drugie w takich sklepach należy spodziewać się, że poza produktami ekologicznymi dużą część oferty mogą stanowić także produkty tradycyjne, lokalne oraz tzw. dietetyczne np. bez cukru, bez glutenu, z obniżoną zawartością tłuszczu, dla wegan i wegetarian itp. Wtedy szczególną uwagę należy zwracać na oznaczenie produktów.

Jeśli wcześniej nigdy nie kupowaliśmy żywności ekologicznej i nie było nam dane spróbować produktów sprzed industrializacji rolnictwa, możemy z jednej strony być pozytywnie zaskoczeni bardzo dobrym smakiem i zapachem produktów ekologicznych. Z drugiej strony może się jednak zdarzyć, że przyzwyczajeni do „rozwodnionego”, mało wyrazistego smaku w przypadku surowców (np. marchew czy sałata ekologiczna mogą mieć lekki goryczkowy posmak, co jest naturalne) lub przearomatyzowanych wzmacniaczami smaku, barwy i zapachu przetworów smak przetworów ekologicznych może nam na początku nie odpowiadać. W takim wypadku należy wypróbować produkty różnych firm, ponieważ często stosują one m.in. różniące się od siebie technologie. Jednak najlepszym sposobem jest przyzwyczajanie dzieci już od lat najmłodszych do niezafałszowanego smaku żywności.

Listy sklepów ekologicznych można znaleźć na przykład na stronach internetowych niektórych jednostek certyfikujących:
http://www.agrobiotest.pl/strona/index.php?page=wykaz_sklepow

Etykiety na produktach spożywczych
Zalety eko warzyw i owoców
Jak odróżnić produkty ekologiczne od konwencjonalnych?
Normy ekożywności

Dla wegemaluch.pl zagadnienia opracowane przez: dr inż. Anetę Załęcką i prof. Ewę Rembiałkowską z Zakładu żywności Ekologicznej SGGW
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię