Po raz pierwszy w historii energetycy zaangażują się w obrączkowanie bocianów białych w Polsce. W tym sezonie Energa przeprowdzi akcję znakowania 1000 piskląt bocianów w ramach wspólnego 3-letniego projektu Grupy Energa i Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura” .

W akcję "Energetyczni obrączkarze" zostaną zaangażowani specjalnie przeszkoleni pracownicy Grupy Energa, którzy uzyskają niebawem uprawnienia obrączkarskie i we współpracy z przyrodnikami ze stowarzyszenia PTPP "pro Natura" założą ptakom nowoczesne obrączki zatrzaskowe. 

Dzięki nim łatwiejsze będzie odczytywanie, czyli identyfikowanie poszczególnych osobników oraz śledzenie ich losów po opuszczeniu gniazd, na trasach ich wędrówek w Europie i Afryce. W ramach całego planowanego projektu zaobrączkowanych  zostanie blisko 5000 piskląt.

Optymalnym terminem obrączkowania jest trzecia dekada czerwca, dokładna data przeprowadzenia akcji zależy jednak od pogody i terminów, w jakich bociany powrócą na gniazda oraz przystąpią do lęgów. Obrączkowanie odbywa się w okresie, kiedy młode są na tyle duże, że dorosłe ptaki nie przebywają już z nimi na gnieździe. 

Pracownicy Energi po przejściu odpowiedniego szkolenia obrączkować będą ptaki z podnośników – skraca to czas niepokojenia ptaków do minimum i daje gwarancję bezpieczeństwa. Pisklętom zakładane będą najnowocześniejsze plastikowe obrączki "na zatrzaski". Nie tylko usprawnia to znacznie obrączkowanie, ale także -dzięki wyraźnemu sposobowi oznaczenia nowoczesnych obrączek –  daje szansę ich odczytywania u ptaków, które już wylecą z gniazd. W następnych sezonach energetycy będą śledzić losy bocianów. Prowadzone wspólnie z przyrodnikami obserwacje pozwolą badać wędrówki ptaków i poznać dokąd lecą nasze bociany po opuszczeniu gniazd.

Coraz więcej bocianów gnieździ się na słupach elektroenergetycznych, stąd potrzeba stałego monitorowania populacji i migracjach tego gatunku, aby można było im pomagać w zakładaniu gniazd i likwidowaniu zagrożeń. W ciągu ostatnich lat Energa zamontowała ponad pięć tysięcy bezpiecznych platform pod bocianie gniazda. 

Na konstrukcjach zainstalowanych na terenie działania spółki gniazduje co najmniej 10 tysięcy ptaków, czyli około 10 procent populacji przylatujących do Polski bocianów. W tym sezonie, między innymi dzięki zaangażowaniu blisko 13.000 internautów w akcję "Dbaj o bociany", na słupach energetycznych pojawiło się kolejnych  ponad 400 platform chroniących bocianie życie.

Źródło: Grupa Energa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię