Do 2016 roku, czyli na 1050-lecie rocznicy Chrztu Polski, w Poznaniu ma być gotowe tak zwane Ekomuzeum. Miasto chce w ten sposób inaczej podejść do rozwijania i promowania turystyki kulturowej. Takiego rozwiązania w Polsce dotąd nikt nie zastosował.

To park historyczny wzorowany na wielu podobnych obiektach funkcjonujących w krajach europejskich. Ekomuzeum to sieć rozproszonych w terenie obiektów, zachowanych w swoim oryginalnym miejscu, które tworzą "żywą kolekcję", obrazującą wartości kulturowe i naturalne tego miejsca oraz dorobek jego mieszkańców. Ostrów Tumski i Śródka, ze swoim ponadtysiącletnim dziedzictwem i znajdującymi się na tym obszarze unikatowymi obiektami -"świadkami historii", jest idealnym miejscem do zastosowania takiej formy działania. Istniejące obiekty stają się "stacjami muzeum", połączonymi wspólną ścieżką zwiedzania.

W środę, 9 stycznia 2013 r., na spotkaniu w Urzędzie Miasta Poznania, któremu przewodniczył zastępca prezydenta Poznania Tomasz J. Kayser, podjęto też drugą, równie oryginalną w skali Polski decyzję. Zdecydowano o rozpoczęciu przygotowań do uzyskania dla Ostrowa Tumskiego Znaku Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label).

Koncepcje obu projektów opracowało i przedstawiło Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię