Ekojarmark jest niekomercyjnym wydarzeniem promującym zrównoważony styl życia oraz lokalną przedsiębiorczość opartą m.in. na produkcie lokalnym oraz turystyce przyjaznej przyrodzie.

Odbywa się we Wrocławiu nieprzerwanie od 2001 roku, a jego organizatorem jest Fundacja EkoRozwoju. Przy każdej edycji wspomagają ją rozmaici partnerzy: Lokalne Grupy Działania, Ośrodek Doradztwa Rolniczego ale i również inicjatywy społeczne takie jak Biuro Podróży aktywnych Barents, założone przez byłego wolontariusza Fundacji który pomagał przy realizacji projektu w Gruzji. Projekt dotyczył oczywiście rozwoju turystyki opartej na potencjale przyrodniczym i społecznym regionu. Głównym partnerem tegorocznej, jesiennej edycji Jarmarku jest Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna Gniazdko tworzona przez kreatywną grupę kobiet które doskonale odnajdują się w działaniach na styku ekologii, sztuki oraz edukacji. Dlatego tez jesienna edycja będzie przeplatana warsztatami z  ART- RECYKLINGu czyli cykl warsztatów których wspólnych elementem jest tworzenie nowego ze starego.
 
Dodatkowo członkinie Gniazdka aktywnie  angażują się w działania na rzecz grup wykluczonych społecznie. Prowadzą również sklep internetowy z rękodziełem aktywizując przez to osoby powracające lub startujące na rynku pracy – produkty te będzie można również kupić na Ekojarmarku.
 
Prawdziwy zielony ekojarmark!
Wspólnym mianownikiem dla każdego ekojarmarku jest promocja świadomej, odpowiedzialnej konsumpcji dóbr wszelakich: i jedzenia (lokalne produkty!) i spędzania wolnego czasu (ekoturystyka!) i tez zasobów naturalnych (produkcja metodami ekologicznymi!). Każda edycja ma warsztaty, punkt info, atrakcje dodatkowe dla dorosłych i dzieciaków.
 
Jesienna edycja 2012 realizowana będzie realizowana w standardzie Zielonych Wydarzeń, czyli na każdym etapie pracy nad realizacją imprezy ograniczamy do minimum emisję CO2! W praktyce sprowadza się to do świadomego zarządzania zasobami jakie używamy do przygotowania imprezy oraz jej promocji jak również naszym czasem (zasób nieodnawialny!)  W efekcie minimalizujemy tak gdzie się da używanie papieru, planujemy promocję imprezy tak, aby jak najmniej produkować jednorazowych gadżetów (plakaty, ulotki), angażujemy naszych wystawców do działań środowiskowych: między innymi u naszych wystawców będzie można odnieść słoiki po zakupionych i zjedzonych już przetworach a Ci z własną torbą na zakupy będą mogli liczyć na mały upust bądź niespodziankę.
 
Kupuj z głową i dobrym smakiem
 
Miedzy warsztatami tradycyjnie doskonałe sery zagrodowe, jaja od kur z wolnego wybiegu, unikalne rzemiosło, pieczone na miejscu w opalanym drewnem piecu podpłomyki, prawdziwy kwas chlebowy, dobre gruzińskie wino, chlebów bez liku i wiele, wiele lokalnych smakołyków.
 
Program aktualnej edycji jesiennej Ekojarmarku wraz z informacją szczegółową o warsztatach na stronie: www.ekojarmark.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię