Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. Żeby edukacja ekologiczna przynosiła owoce w przyszłości, najlepiej zacząć ją od najmłodszych lat. Co prawda, ciągle daleko nam do najbardziej ekologicznych w Europie Szwedów, ale widać już pierwsze oznaki zmian.

Co o ekologii może wiedzieć przeciętny polski pięciolatek? Okazuje się, że całkiem sporo, zwłaszcza jeśli chodzi o kolory pojemników na surowce wtórne, oszczędzanie wody czy ochronę wiosennych roślin. Przykład – ,,Przyjaciele Kubusia Puchatka” czyli pięcioletni podopieczni Przedszkola nr 30 w Bielsku-Białej.

W tym wieku ekologii najlepiej uczyć w praktyce, poprzez zabawę – mówi Krystyna Bylica, opiekun grupy. – Dajemy maluchom ,,dobre rady na złe odpady” – uczymy do jakich pojemników wyrzuca się prawidłowo surowce wtórne i ćwiczymy zdobytą wiedzę w praktyce – takie kontenery na plastik, papier i szkło stoją w naszym ogródku – wyjaśnia. Inne metody – konkursy plastyczne, dokarmianie zwierząt czy zorganizowany w Dniu Wielkiego Sprzątania Świata piknik integracyjny dla dzieci i rodziców, zakończony sprzątaniem ogrodu. Przedszkole nr 30 w Bielsku-Białej od ponad półtora roku bierze też udział w akcji zbierania pustych wkładów do drukarek.

Tutaj sporo pomogli nam rodzice, przynosili puste kartridże z domu i wrzucali je do pojemnika ustawionego w szatni – mówi Krystyna Bylica, nauczyciel przedszkolny.
W programie zbierania pustych tuszów i tonerów do drukarek uczestniczy ponad 850 instytucji i firm z całej Polski. Wśród nich są nie tylko przedszkola i szkoły, ale także urzędy i prywatne przedsiębiorstwa. – Każda firma czy instytucja może od nas bezpłatnie otrzymać tekturowy pojemnik na niepotrzebne głowice do drukarek – mówi Sławomir Kuczyński, manager programu Eco Mind, pionierskiego w skali Polski programu zbiórkowego pustych tuszów i tonerów do drukarek. – Po zapełnieniu pojemnika odbieramy i transportujemy go na swój koszt, a zebrane w ten sposób kartridże przekazujemy do recyklingu lub utylizacji. Dodatkowo z każdego oddanego nam tuszu czy tonera, nadającego się do recyklingu – przekazujemy złotówkę na programy UNICEF – wyjaśnia.
 

W programie zbierania pustych tuszów i tonerów do drukarek uczestniczy ponad 850 instytucji i firm z całej Polski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię