Projekt ekologiczno-edukacyjny Eko-surdo-dizajn dla najmłodszych podpowie, jak wykonać niezwykłe zabawki z odpadów gospodarstwa domowego, które będą jednocześnie zabawkami terapeutycznymi dla dzieci z dysfunkcjami słuchu. Ekologiczny dizajn funkcjonuje już od pewnego czasu w naszej świadomości. Trashion, czyli odpadki, mogą zostać ponownie wykorzystane lub przetworzone na inne, ciekawe, funkcjonalne i piękne przedmioty.

Przedsięwzięcie Eko-surdo-dizajn proponuje wykonanie ekologicznych zabawek własnymi siłami z odpadków, jakie produkuje każde gospodarstwo domowe: butelek pet, plastikowych pojemników, opakowań kartonowych czy starych gazet i ulotek. Odmienione, mogą stać się niezwykłymi dizajnerskimi zabawkami.

Co jednak oznacza tajemnicze słowo surdo? Z łacińskiego surdus znaczy głuchy, a w połączeniu z pedagogiką to dyscyplina zajmująca się nauczaniem, wychowaniem dzieci niesłyszących i słabosłyszących. Proponowane zabawki mogą służyć do celów terapii przez zabawę dla dzieci z dysfunkcjami słuchu i być wykorzystywane w domowej rehabilitacji.

Wszystko to w zgodzie z zasadą 3R (reduce, reuse, recycle). Realizacja powyższych haseł może przełożyć się na wiele interesujących projektów. Granice tego, co można stworzyć z pozornie niepotrzebnych już przedmiotów, wyznacza jedynie nasza wyobraźnia. Zabawki możemy zrobić własnoręcznie niemalże ze wszystkiego, co mamy pod ręką. Jak wspaniałe mogą być chwile, kiedy nic zmienia się w coś! Potrzebne są: pomysł, opanowanie formy i znajomość tworzywa. Zabawki wykonane z surowców naturalnych lub wtórnych powstają w trosce o środowisko, malowane nietoksycznymi farbami są bezcenne – rozbudzają bowiem wyobraźnię dzieci i je inspirują, a także uczą dbania o ekologię.

Dzieciństwo to najlepszy czas, by rozwijać poczucie odpowiedzialności za nasz świat: czyste środowisko i racjonalne segregowanie odpadów zależy od nas! A to już poważna sprawa… Beata Nowak-Żurawska Edyta Lisek-Lubaś Pomysłodawczynie i realizatorki projektu W ramach projektu powstała publikacja "Eko-surdo-dizajn dla najmłodszych" z instrukcjami wykonania zabawek oraz wskazówkami ekologicznymi i surdopedagogicznymi, czyli sposobami terapii słuchu z wykorzystaniem każdej zabawki), od kwietnia do końca maja w każdy weekend odbywają się warsztaty dizajnersko-plastyczne, a pod koniec kwietnia ruszają także multimedialne kursy instruktażowe z tłumaczeniem na żywo w języku migowym, dostępne dla każdego ze strony stowarzyszenia. Publikacja do pobrania za darmo na stronie.

Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie Surdostal w Stalowej Woli Partner merytoryczny: Podkarpackie Stowarzyszenie Głuchych w Rzeszowie. Partner medialny: Katolickie Radio VIA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię