Kierowcy, którzy wykorzystują wskazówki Eco Drivingu cieszą się oszczędnościami rzędu 25-30%. Rocznie badany kierowca zaoszczędził ponad 1500 złotych. Poznań uczy swoich kierowców, jak jeździć ekologicznie i ekonomicznie.

Eco Driving narodził się ponad dziesięć lat temu w Skandynawii. To szereg zasad, dzięki którym jazda samochodem może być bardziej przyjazna środowisku naturalnemu oraz radykalnie zmniejszyć zużycie paliwa. Najważniejsze z nich to: hamowanie silnikiem, płynna jazda bez gwałtownego przyspieszania i hamowania, dobrze dobrane ogumienie oraz wykorzystanie aerodynamicznych właściwości auta.

W niektórych krajach UE Eco Driving stał się obowiązkowym elementem każdego kursu przyszłego kierowcy. Pomimo, że ekologiczna jazda jest bardziej ekonomiczna, większość kierowców w Polsce w dalszym ciągu nie stosuje się do tych prostych zasad. Przede wszystkim z powodu złych przyzwyczajeń za kierownicą.

Poznań chce to zmienić!  Od czerwca 2009 roku, z inicjatywy Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania trwa projekt „Eko Driving bezpiecznego Poznania”.

Jego celem jest zmiana przyzwyczajeń i zachowań poznańskich kierowców – mówi Maja Niezborała z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania. – Kierowcy stosujący się do założeń Eco Drivingu, nie tylko przysłużą się poprawie stanu środowiska w mieście, ale i zwiększą bezpieczeństwo innych kierowców oraz pieszych – dodaje.

W ramach projektu, w trakcie 62 szkoleń przeszkolono 950 Poznaniaków, którzy uczyli się jak wprowadzać teoretyczne założenia Eco Drivingu w codziennej jeździe samochodem. W 2010 roku odbył się Rajd Rodzinny dla mieszkańców Poznania i okolic oraz VII Ogólnopolski Supertest Ekonomii dla dziennikarzy.

Istotnym założeniem całej inicjatywy jest  kampania edukacyjno-informacyjna. Miasto Poznań znalazło oryginalny sposób na edukowanie kierowców. Ważnym założeniem było dotarcie z ideami Eco Drivingu do szerszego grona kierowców za pośrednictwem Internetu. Zamiast klasycznego filmu instruktażowego zrealizowano ciekawy i krótki film fabularny o przygodach podróżujących przyjaciół. W  7-odcinkowej serii, trwającej łącznie ok. 35 minut, udało się zaprezentować 12 najważniejszych zasad Eco Drivingu. Film na płycie dostaje każdy nowy kierowca, który odbiera swoje prawo jazdy w Urzędzie Miasta Poznania. (Link do filmu znajduje się pod artykułem)

Inicjatywa jest współfinansowana ze środków budżetu Miasta oraz Unii Europejskiej z Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

 

W trakcie 62 szkoleń przeszkolono 950 Poznaniaków, którzy uczyli się jak wprowadzać teoretyczne założenia Eco Drivingu w codziennej jeździe samochodem. / Fot. gerard79, www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię