Powiat Kolski 24 maja 2019 r. na terenie Szkółki Zespolonej Kiejsze Nadleśnictwa Koło zorganizował obchody Dnia Ziemi i Lasu w powiecie kolskim. Dział Edukacji Ekologicznej firmy Abrys zadbał, aby wydarzenie to było dla dzieci okazją do sprawdzenia przyrodniczej wiedzy, wykonania wyjątkowych ozdób i przedmiotów z recyklingowych materiałów, a także do zdobycia nagród.

Zaraz po rozpoczęciu imprezy rozegrano grę terenową ?Tropami przyrody?. Osiem pięcioosobowych drużyn ze szkół z gmin powiatu kolskiego poda bacznym okiem opiekunów przemierzyło leśną ścieżkę edukacyjną w poszukiwaniu punktów zadaniowych, w których można się było zmierzyć z zadaniami. Drużyny musiały wykazać się m.in. znajomością świata roślin i zwierząt, umiejętnością segregowania odpadów, kreatywnością, a nawet zdolnościami konstruktorów. Za każde zadanie były przydzielane punkty, a zespół, który zdobył ich najwięcej i najszybciej przybył na metę, wygrywał zmagania. Tym razem zwycięzcami okazała się drużyna z gminy Babiak. Dzieci biorące udział w konkurencji otrzymały plecaki i pamiątkowe dyplomy wręczane na scenie przez przedstawicieli powiatu kolskiego. Natomiast każdego z uczestników gry obdarowano kubkiem termicznymi, a dodatkowo spośród wszystkich wylosowano namiot.

W ciągu całej imprezy czynne były stoiska warsztatowe Działu Edukacji Ekologicznej firmy Abrys, na których dzieci mogły własnoręcznie pomalować ekologiczne torby lub stworzyć biżuterię lub breloki z korków po winie. Poza tym chętni wykonywali zielniaki, czyli recyklingowe stworki z ziemią i nasionami, dzięki którym sympatycznym stworkom po kilku dniach wyrosną zielone, roślinne włosy. Oprócz tego dzieci miały możliwość przyozdobienia słoikowych donic ?nie z tej ziemi? i przygotowania ich do sadzenia roślin. Dodatkowo ciągle w ruchu było, nomen omen, Koło Fortuny, w którym za sprostanie wylosowanemu wyzwaniu dzieci otrzymywały nagrody w postaci gier uczących prawidłowej segregacji odpadów ?Komplecik?.

Kolejną okazją do wykazania się swoim talentem, szybkością i wiedzą z zakresu przyrody i segregowania odpadów był konkurs ?Eko-zmagania?, czyli tor z zadaniami do wykonania w jak najkrótszym czasie. Najmłodsi biorący  udział w zawodach dawali z siebie wszystko, a 10 zawodników z najlepszymi tego dnia czasami odebrało na scenie wspaniałe nagrody w postaci deskorolek.

Obchody Dni Ziemi i Lasu oraz towarzyszące im atrakcje oraz inicjatywy pozytywnie wpłynęły na świadomości ekologiczną młodego pokolenia, pozwalając im sprawdzić swoją wiedzę oraz pokazując magię lasu oraz kreatywnego recyklingu.

GALERIA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię