Dzisiaj Dymski wraz z Zielniakiem odwiedzili przedszkole „Mali Przyrodnicy” w Poznaniu. W ramach zajęć opowiadali o konieczności dbania o środowisko poprzez właściwe zagospodarowanie odpadów, ochronę powietrza czy też wykorzystywanie energii z ekologicznych źródeł. 

Zajęcia, które były elementem obchodów w przedszkolu Dnia Ziemi,  rozpoczęły się od prezentacji filmu, dzięki któremu dzieci dowiedziały się,  kim jest komisarz Dymski oraz  jakie skutki zdrowotne ma zanieczyszczenie powietrza. Po zakończonej projekcji, do sali z wiaderkiem pełnym odpadów weszła kobieta, która zamierzała wrzucić je do ustawionego w sali pieca.  W tym momencie do sali wszedł komisarz Dymski z krzykiem „Nie rób tego!”. Między nim a kobietą (jak się okazało panią Martą) nawiązała się dyskusja o konieczności segregacji odpadów. Dzieci wraz z Dymskim pomogły kobiecie posegregować odpady, wrzucając je do pojemników w odpowiednich kolorach.  Wśród odpadów znalazły się także baterie, lekarstwa, zużyty telefon, co spowodowało dyskusję o sposobach postępowania z nimi.

Kobieta była jednak zmartwiona tym, że nie może wrzucać odpadów do pieca, bo to było główne źródło ciepła w jej domostwie. Dymski w swojej „magicznej, ekologicznej” walizce miał różnorodne materiały, dzięki którym otrzymuje się energię (zarówno cieplną, jak i elektryczną). Oprócz kawałków drewna, węgla i brykietu ze słomy w walizce znalazła się lampka solarna, latarka na dynamo oraz wiatraczek. Dymski prezentował te materiały i opowiadał o możliwościach ich zastosowania w procesach wytwarzania energii. 

Kolejnymi punktami programu była prezentacja działania filtrów do wody, a także wizyta Zielniaka, który przyniósł ze sobą bratki oraz  komiks „Dymski kontra dymony”.

Zajęcia odbyły się w dwóch wersjach (dla starszych i młodszych grup)  i wzięli w nich udział wszystkie dzieci z poznańskiego przedszkola „Mali Przyrodnicy”. Każde zajęcia zakończyła wspólna fotografia.

DSC_0016

 DSC_0014

DSC_0010

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię