Pierwsze miejsce – platan w miejscowości Kozy / Fot. Klub Gaja

Drugie miejsce – lipa z Wamabierzyc / Fot. Klub Gaja

Trzecie miejsce – Dąb Bartek / Fot. Klub Gaja

Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych czy najrzadszych. Szukamy drzew z opowieścią, drzew, które pobudzają wyobraźnię i jednoczą ludzi ? przypomina Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja. Po raz czwarty Klub Gaja ogłasza konkurs Drzewo Roku.

Konkurs Drzewo Roku promuje postawy szacunku dla przyrody w najbliższym otoczeniu i wyszukuje przykłady ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności lub pojedynczej osoby, a wybranym drzewem.

Zgłoszenia do konkursu mogą przesyłać: osoby indywidualne, placówki oświatowe, urzędy administracji państwowej i samorządowej, instytucje, organizacje społeczne, duże przedsiębiorstwa i małe firmy. Formularz zgłoszeniowy znajduje się tutaj

W ubiegłorocznej edycji do konkursu zgłoszono 191 drzew z całej Polski. Laureatem został Dąb Wybickiego w Będominie (woj. pomorskie). Drugie miejsce zdobyła sosna w Przerodkach (woj.  mazowieckie), a trzecie – Dąb Wojsław z Mikorowa (woj. pomorskie).

Statuetki Drzewo Roku wręczono w Warszawie (10 października 2013 r.) podczas inauguracji 11. edycji Święta Drzewa – programu edukacyjnego Klubu Gaja, którego konkurs Drzewo Roku jest częścią. Statuetki odebrały: Aniela Wawrzyk, kustosz Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, obok którego rośnie drzewo oraz Julita Szczepankiewicz, która zgłosiła to drzewo do konkursu.

Zgłoszenia do Drzewa Roku 2014 przyjmowane są do 30 listopada. Jury (w składzie: przedstawiciele Klubu Gaja, pracownik naukowy katedry ochrony przyrody, dziennikarz i fotograf) wybiorą spośród nich 16 finalistów, których opisy i zdjęcia trafią na specjalną stronę internetową. Za jej pośrednictwem, w czerwcu 2014 roku, odbędzie się otwarte głosowanie z udziałem internautów.
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię