Zakończyła się akcja ekologiczna „Chronię lasy. Segreguję”. Już w trakcie działań edukacyjnych zauważono wzrost ilości wysegregowanych kartoników (do 330 ton na koniec września). Kraków, na terenie którego akcja  jest realizowana, planuje utrzymanie wysokiego poziomu w kolejnych latach.

Do końca 2015 r. i w kolejnych latach szacuje się, że do recyklingu zostanie przekazanych ok. 500 ton opakowań po płynnej żywności, co odpowiada prawie 6,5 ha ocalonego przed wycinką lasu. Przyjmuje się bowiem, że do wyprodukowania 1 tony papieru potrzeba celulozy z ok. 17 ściętych drzew, a z kartoników można odzyskać aż do 75% tego surowca! Taki produkt można wykorzystać np. do produkcji tektury falistej czy chusteczek higienicznych. Jeśli dodamy do tego wyniku prawie 486 ton makulatury, którą w czasie bliźniaczej akcji organizowanej przez Urząd Miasta zebrała młodzież z lokalnych szkół to można powiedzieć, że Kraków ocalił w tym roku naprawdę wielki las!

Akcja była współorganizowana przez Urząd Miasta (Patronat nad akcją objął Prezydent Krakowa – Jacek Majchrowski, a w działania czynnie włączył się Wydział Kształtowania Środowiska), MPO oraz firmę Tetra Pak.

Widok 17 ściętych drzew i drwala, który kończył dzieło ? tak rozpoczęła się akcja jeszcze we wrześniu. Zadziałało to na mieszkańców Krakowa elektryzująco. Taki był cel organizatorów, którzy poprzez swoje działania chcieli zwrócić uwagę na wartość surowców wtórnych, np. celulozy najwyższej jakości, która znajduje się w kartonach po płynnej żywności. Akcja była kompleksowa i aby zaangażować również dzieci i młodzież zorganizowano grę miejską dla uczniów krakowskich szkół, która zakończyła się uroczystą galą  4 listopada w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. W uroczystości wzięli udział znakomici goście –  Elżbieta Koterba, Wiceprezydent Miasta Krakowa,  Marek Kabaciński, Wiceprezes MPO Kraków, Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UM Krakowa, przedstawiciele firmy Tetra Pak oraz uczniowie i nauczyciele krakowskich szkół. W konkursie przyznano po trzy punktowane miejsca. W kategoriach ?szkoły podstawowe? i ?gimnazja? zwyciężyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 140 im. Stanisława Wyspiańskiego ? pod opieką Magdaleny Brzęk oraz uczniowie z Gimnazjum nr 2 im. Adama Mickiewicza  pod opieką Anny Manczyk. W trakcie imprezy rozdano także wyróżnienia za zbiórkę makulatury. Rekordzistą była Szkoła Podstawowa nr 7 w Krakowie z wynikiem 119,51 kg/ucznia.

Galę, poza rozdaniem nagród uświetnił pokaz filmu edukacyjnego na temat recyklingu oraz koncert zespołu Recycling Band ? finalisty ?Mam talent?, grupy która gra na instrumentach wykonanych w całości z odpadów.

W ramach akcji ?Chronię lasy. Segreguję? przez prawie dwa miesiące krakowianie mogli wziąć udział w licznych atrakcjach ? np. dniu animacji na Bulwarze Czerwieńskim, wystawie plenerowej. W środkach transportu zbiorowego emitowano kampanię informacyjną  na temat postępowania z odpadami. Odbyły się także warsztaty recyklingowe, podczas których każdy mógł wytworzyć swój własny papier czerpany z kartoników, na ulicach Krakowa układano gigantyczne ekopuzzle, a najmłodsze dzieci malowały domki z recyklingowej tektury. Przygotowano też i wyemitowano dwa kilkudziesięciominutowe programy telewizyjne na temat postępowania z odpadami.

12208754_10156120923375401_8468569161071043072_n

20151104133256_IMG_2687_resized

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię