W ramach kampanii Polskiej Zielonej Sieci ?Neo Nawyki? weekendy upływały niezwykle pracowicie. W trzy kolejne soboty lipca organizowane były Neonawykowe akcje uliczne promujące racjonalne gospodarowanie energią.

Trzy wydarzenia, które odbyły się w Szczecinie, Wrocławiu i Krakowie były prowadzone według podobnego schematu:

  •     malowanie tematycznego graffiti – graffiti było tworzone na żywo na drewnianych podkładach o wymiarach 2 x 6 metrów przez zaproszonych artystów;
  •     prezentacja upcyclingowej konstrukcji rowerowej wyprodukowanej specjalnie do celów kampanii;
  •     pokaz filmów i animacji – projekcje 2 dłuższych filmów „Wiek głupoty” i „Historia rzeczy” przetykane krótkimi filmikami kampanijnymi PZS i stowarzyszeń  rowerowych współpracujących przy kampanii;
  •     pokaz komputerowych narzędzi edukacyjnych – 2 stanowiska, na których można było zapoznać się z: grą komputerową „NEO nawyki”, interaktywną mapą myśli i symulatorem śladu ekologicznego a także nagrać swój fragment videopetycji promującej nawyki przyjazne klimatowi i środowisku;
  •     konkursy z nagrodami – np. konkurs na najlepiej ozdobiony rower i inne.

W godzinach od 11 do 17 na drewnianych podkładach artyści tworzyli swoje energetyczne graffiti. W tym samym czasie dzieci ( i nie tylko) dowiadywały się jakie są sposoby oszczędzania energii podczas grania w grę komputerową NEONAWYKI górą! Każdy mógł też wypróbować naszą rowerową konstrukcję, przejrzeć mapę myśli i wziąć udział w konkursach.

W Szczecinie, zdecydowanie najgłośniejszym wydarzeniem dnia były odwiedziny zastępu harcerzy. Zuchy najpierw bardzo uważnie słuchały o nowoczesnych, energooszczędnych i odpowiedzialnych nawykach, a następnie próbowały swych sił w walce z energowampirami, oraz rywalizowały między sobą wymieniając żarówki na czas. Konkurs żarówkowy we wszystkich miastach cieszył się sporym zainteresowaniem, ale największą atrakcją wszędzie była możliwość przejechania się naszą konstrukcja i obfotografowania jej z każdej strony.

We Wrocławiu jazdy konstrukcją nie odmówił sobie żaden z odwiedzających nas dziennikarzy, ani też wrocławski oficer rowerowy. Powstało graffiti zestawiające oświetlenie sztuczne z naturalnymi, głębinowymi rozwiązaniami, a projekcja filmów stała się pretekstem do ciekawej dyskusji na temat wykorzystywania surowców naturalnych.

W Krakowie promocja NEO wydarzenia rozpoczęła się już udziałem w piątkowej masie krytycznej. Sobotnia akcja natomiast, odbywająca się pod samym Wawelem została poparta, min. przez europosłankę- Judith Sargentini.

Źródło: dlaklimatu.pl

Żarówkowa rywalizacja we Wrocławiu. / Fot. Polska Zielona Sieć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię