25 kwietnia w miejscowości Trzebaw na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego odbyła się akcja sadzenia drzew.

Przedstawiciele Fundacji Aeris Futuro i WPN wraz z zaproszonymi gośćmi posadzili tysiąc drzew różnego gatunku – dębów, grabów, lip i sosen. Do wspólnego sadzenia lasu przyłączyli się darczyńcy, przedstawiciele instytucji regionalnych i lokalnych oraz lokalna szkoła podstawowa.

W części oficjalnej dyrektor Wielkopolskiego Parku Narodowego Adam Kaczmarek przywitał wszystkich na akcji i wyraził podziękowania dla Fundacji Aeris Futuro za pomoc w realizacji wieloletniego programu zalesień gruntów porolnych. Celem zalesienia jest ochrona sąsiadującego Jeziora Góreckiego, obszaru ochrony ścisłej, poprzez stworzenie naturalnej bariery przed zanieczyszczeniami spowodowanymi intensywnym rolnictwem – wyjaśnił dyrektor WPN Adam Kaczmarek. Joanna Mieszkowicz, Prezes Fundacji opowiedziała krótko o swojej organizacji działającej na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, w tym o Programie CZAS NA LAS. Program ma na celu podejmowanie praktycznych działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego i neutralizację emisji dwutlenku węgla poprzez sadzenie drzew – tłumaczyła Joanna Mieszkowicz. Dodała, że realizacja przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez pomocy Darczyńców takich jak firmy Mattel Poland oraz TiM Film Studio oraz kilkunastu osób indywidualnych.

Wydarzenie zbiegło się z obchodami Światowego Dnia Ziemi i z tej okazji nauczycielki wraz z dziećmi z Trzebawia przygotowały specjalnie na tę okazję przedstawienie o tematyce ekologicznej. Zachwyt wzbudziły szczególnie stroje maluchów, które nawiązywały do gatunków zwierząt występujących na tym terenie – bociana, żaby i biedronki.

Praca przy sadzeniu drzew przebiegła z pełnym entuzjazmem – najpierw krótkie szkolenie przeprowadzone przez leśnika Parku, następnie pokazowe posadzenie pierwszego drzewka i wszyscy ruszyli do pracy pod czujnym okiem specjalistów. Pracę zaplanowaną na półtorej godziny ekipa wykonała w 50 minut!

Na zakończenie odbył się eko-piknik – piekarnia FAWOR z Poznania ufundowała kilkanaście bochenków ekologicznego certyfikowanego chleba, WPN zapewnił lokalne kiełbaski, a Fundacja – jadalne talerzyki z otrąb owsianych. Talerzyki stanowiły wielkie zaskoczenie i zainteresowanie – wielu osób poprosiło o dane kontaktowe producenta.
 
Wkrótce przy nowo posadzonym lesie stanie pamiątkowa tablica, a Fundacja Aeris Futuro planuje już dalszą współpracę w Wielkopolsce – w czerwcu w czasie Dni Puszczykowa zaprasza na warsztaty "Wspólnie dla ekorozwoju"

Praca przy sadzeniu drzew przebiegła z pełnym entuzjazmem. / Fot. www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię