Biebrzański Park Narodowy wspólnie z Kołem Naukowym Biologów Uniwersytetu w Białymstoku rozpoczął wiosenną akcję ochrony płazów pod Goniądzem. Na 300 metrowym odcinku drogi z tej miejscowości do Wólki Piasecznej stanęły specjalne płotki, uniemożliwiające płazom wchodzenie na jezdnię.

Żaby, ropuchy i traszki przemieszczają się w kwietniu do miejsc rozrodu. Płotki ograniczą ich śmiertelność pod kołami pojazdów. Dwukrotnie w ciągu doby, przez co najmniej kilka tygodni, pracownicy Parku oraz młodzież z Gimnazjum i Liceum w Goniądzu, pod opieką Pani Irminy Sosnowskiej, będą przenosić złapane przy płotkach zwierzęta, na przeciwległą stronę drogi.

Jednocześnie płazy będą oznaczane do gatunku, ważone i mierzone. W podobnych akcjach przeprowadzonych w ostatnich latach przy Goniądzu udało się uratować i zinwentaryzować kilkaset migrujących zwierząt. Patrole Straży BPN będą wzmożone na wspomnianej drodze. Dodatkowo płotki są monitorowane. Sponsorem płotków jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Partnerem akcji jest Starostwo Powiatowe w Mońkach – Wydział Dróg. Podobne akcje będą przeprowadzane pod Goniądzem w kolejnych latach.

 Źródło: Biebrzański Park Narodowy

Płazy jak dotąd nie pojawiły się na drodze, ale płotki już na nie czekają. / Fot. biebrza.org.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię