Z sukcesem ruszyła druga edycja akcji społecznej Greenpeace Polska ?Adoptuj Pszczołę 2? (www.adoptujpszczole.pl), po 3 godzinach od startu kampanii zebrano niemal 7 000 złotych.

Zeszłoroczna odsłona była jednym z największych internetowych projektów crowdfundingo-wych w Polsce – na wirtualną adopcję pszczół zdecydowało się ponad 5 000 osób. Tym razem Greenpeace Polska, m.in. z pomocą znanego rysownika, Marka Raczkowskiego, rozpoczął zbiórkę pieniędzy na budowę społecznych ogrodów miejskich dla pszczół i ludzi.

W ramach projektu ?Adoptuj Pszczołę 2?, Greenpeace Polska, we współpracy z lokalnymi ogrodniczkami i ogrodnikami, chce zasadzić w polskich miastach 12 społecznych ogrodów miejskich. Ogrody powstają z myślą o owadach zapylających, jednak mają służyć również ludziom. Będą to w większości publicznie dostępne tereny zielone, jak np. szkolny ogród, park czy teren wokół bloku mieszkalnego, na których w sposób ekologiczny uprawiane będą warzywa, zioła i owoce szczególnie korzystne dla pszczół i innych owadów zapylających, np. marchew, cebula, bazylia, szałwia, maliny czy rośliny strączkowe. Dlatego z ogrodów korzy-stać będą mogły zarówno lokalne społeczności, otrzymując dostęp do zdrowych warzyw i owoców, jak i owady zapylające, które znajdą w nich mnóstwo pożywienia.

Aby zbudować społeczne ogrody dla pszczół i ludzi potrzeba jednak funduszy. Greenpeace planuje zebrać na ten cel 120 tysięcy złotych. Fundacja stworzyła specjalną stronę internetową www.adoptujpszczole.pl, na której będzie można wesprzeć projekt poprzez wirtualną ?adop-cję pszczół? (jedna ?adoptowana? pszczoła to 2 zł). Wraz z postępem adopcji, odsłaniane bę-dą kolejne fragmenty rysunku autorstwa Marka Raczkowskiego. Celem jest uzbieranie fundu-szy na budowę 12 ogrodów i odsłonięcie całego obrazka.

W tegorocznej odsłonie Adoptuj Pszczołę, poza wirtualną adopcją, osoby, organizacje lub instytucje, którym bliska jest troska o los owadów zapylających mogą się bardziej zaangażo-wać w akcję, zostając tzw. Złotą Pszczołą. Złote Pszczoły otrzymają od Greenpeace indywi-dualne podstrony w domenie www.adoptujpszczole.pl, na których będą mogły samodzielnie kwestować i zapraszać innych do adopcji pszczół. Każdą taką podstronę będzie można ozdo-bić własną grafiką, filmikiem i opisem, zachęcającymi do pomocy owadom zapylającym. Animacja z instrukcją jak zostać ?Złotą Pszczołą? dostępna jest na: www.vimeo.com/greenpeacepl/zlotepszczoly

?Dzięki pomocy tysięcy ludzi pierwsza edycja akcji ?Adoptuj Pszczołę? odniosła ogromny sukces. Udało się zbudować w Polsce 100 hoteli dla dzikich zapylaczy, w całym kraju pojawi-ło się też wiele podobnych inicjatyw inspirowanych akcją Greenpeace. W tym roku naszym celem jest stworzenie sieci przyjaznych pszczołom społecznych ogrodów miejskich. Mogą to być na przykład pachnące ziołami sąsiedzkie ogrody warzywne lub ogrody wertykalne itp. Będziemy także wspierać działania na rzecz lokalnej wymiany ekologicznych nasion i sadzo-nek. Efekty naszej akcji służyć będą wszystkim – na równi ludziom, owadom, roślinom i ca-łemu ekosystemowi miejskiemu.? – powiedziała Katarzyna Jagiełło, koordynatorka projektu w Greenpeace Polska.

?Adoptuj Pszczołę 2? jest kolejną odsłoną kampanii ?Przychylmy Pszczołom Nieba?, mającej na celu ochronę pszczół miodnych i innych owadów zapylających, które masowo wymierają m.in. w wyniku chemizacji rolnictwa, zmian klimatycznych, chorób oraz niszczenia siedlisk. Dzięki zeszłorocznej akcji, udało się zebrać fundusze na budowę 100 hoteli dla pszczół sa-motnic i innych owadów zapylających, które wiosną stanęły w 16 miastach Polski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię