Jednoosobowe działanie prezesa Fundacji Ekologicznej ARKA Wojciecha Owczarza, który w ciągu roku postanowił zebrać 365 reklamówek z odpadami porzuconymi w lasach, parkach i nad jeziorami jest motorem napędowym akcji. W ten sposób chce on zachęcić społeczeństwo do zmiany myślenia, zainicjować dyskusję na temat odpadów opakowaniowych i propagować ideę recyklingu.

Jednorazowa reklamówka jest jedną z najgorszych plag ekologicznych! Rocznie na świecie produkuje się i wprowadza w obieg prawie 1 bilion plastikowych reklamówek. Po wykorzystaniu powstaje z nich ok. 18 milionów ton odpadów. A jak długo używamy jedną? Średnio tylko 25 minut! Potem wyrzucamy ? mówi Wojciech Owczarz.

Akcja ?365 reklamówek śmieci? ma przynieść konkretny efekt ekologiczny: mniej dzikich wysypisk, mniej odpadów zanieczyszczających środowisko, więcej opakowań trafiających do przetworzenia. Istotna jest również edukacja społeczeństwa w zakresie świadomej konsumpcji (kupowanie produktów jak najmniej zapakowanych) oraz prawidłowej gospodarki odpadami (recykling zamiast składowania odpadów).

Akcja startuje w poniedziałek 16 marca o godz. 12.00 na placu Zamkowym w Warszawie.  Inauguracja akcji zostanie przeprowadzona w sposób ?zeroemisyjny?. Uczestnicy na rowerach wykonanych z recyklingu zbiorą śmieci do specjalnych toreb rowerowych uszytych ze starych banerów. W czasie happeningu wykorzystanych zostanie kilka reklamówek odpadów, zebranych wcześniej w okolicznych terenach. Następnie wspólnie z młodzieżą szkolną i przechodniami z dostępnych śmieci układany będzie napis ?365 reklamówek śmieci?. Na końcu odpady zostaną posegregowane. Ciekawym elementem happeningu będzie odwrócenie baneru, na którym na drugiej stronie będzie wydrukowana przestrzenna gra ekologiczna o tematyce odpadów opakowaniowych. Akcja w stolicy (zbieranie śmieci, happening i warsztat) potrwa ok. 4 godzin.

Do tych pozytywnych działań może przyłączyć się każdy. Na oficjalnej stronie akcji www.365reklamoweksmieci.pl znajduje się specjalny licznik, do którego można wpisać imię, nazwisko oraz liczbę zebranych reklamówek. Kolejne happeningi zostaną zorganizowane m.in. w Bielsku-Białej, Katowicach, Opolu, Wrocławiu, Łodzi, Kielcach, Poznaniu, Koszalinie, Bydgoszczy, Gdańsku, Olsztynie, Lublinie, Rzeszowie, Tarnowie i Krakowie. Pomiędzy miastami organizatorzy poruszać się będą pociągami lub na rowerach.

Akcja organizowana jest w ramach ogólnopolskiej kampanii ?Nie bądź jednorazowy? dofinansowanej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Partnerem merytorycznym jest Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A., a patronat nad akcją sprawuje Ministerstwo Środowiska.

Dodatkowe informacje:
Wojciech Owczarz ? Fundacja Ekologiczna ARKA, tel. (+48) 609 267 020, [email protected]
Jakub Wojtachnio ? WPR, tel. (+48) 505 507 501, [email protected]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię