W kolejnej odsłonie kampanii społecznej ?Czyste powietrze ? oddech dla Opola?, którą Miasto Opole rozpoczęło w lipcu, szczególny nacisk położono na pokazanie korzyści zdrowotnych i środowiskowych wynikających z eliminacji zjawiska niskiej emisji oraz na rolę zieleni w oczyszczaniu powietrza.
Kampania ma na celu, nie tylko wskazanie przyczyn i konsekwencji niskiej emisji, ale przede wszystkim sposobów poprawy jakości powietrza. Pomóc w tym może roślinność, ponieważ pełni ona funkcję filtra pochłaniającego zanieczyszczenia atmosferyczne, w tym również pyły generowane wskutek niskiej emisji. Ponadto zieleń wpływa na poprawę jakości powietrza również dzięki produkowaniu tlenu. Celem projektu jest przede wszystkim podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców Opola, poprzez wskazanie potrzeby walki z niska? emisja?, a także dbanie o stan zieleni w najbliższym otoczeniu.
Aby zwiększyć świadomość oraz zachęcić mieszkańców miasta do sadzenia i troszczenia się o roślinność, opracowano m.in. komiks dla dzieci pt. ?Franek i Drzewolanie?, który dostępny jest do pobrania w załączniku.
Komiks opisuje przygody Franka, utalentowanego chłopca, który marzy o występie na deskach opolskiego amfiteatru, ale w próbach śpiewu przeszkadza mu wydobywający się dym z komina sąsiedniego domu. Aby rozwiązać ten problem i uświadomić niektórym mieszkańcom, jak ważna jest dbałość o stan powietrza Franek udaje się na Wyspę Bolko, gdzie od Drzewolan, czyli magicznych drzew, dowiaduje się, co należy zrobić, aby móc oddychać pełną piersią w otoczeniu zieleni. Sposobem na to jest, nie tylko stosowanie ekologicznego ogrzewania w domu, ale także sadzenie i pielęgnacja roślinności w naszym najbliższym otoczeniu.
Komiks przygotowany w ramach kampanii edukacyjnej zawiera jasne przesłanie dla najmłodszych mieszkańców Opola, że aby zatroszczyć się o powietrze, trzeba zadbać o rośliny i sadzić ich jak najwięcej, bo to one stanowią zielony filtr miasta.
Franek_i_Drzewolanie_komiks.pdf
Kampania „Czyste powietrze – oddech dla Opola” jest dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.