Miasto Koło od pięciu lat aktywnie włącza się w akcję Sprzątania Świata, organizując z tej okazji Piknik Ekologiczny. Tradycyjnie wydarzenie to było połączone z grą terenową pn. „wKOŁO odpadów”, w której wzięło udział blisko 40 uczniów kolskich szkół podstawowych. 

Uczniowie pod opieką nauczycieli na wyznaczonym terenie mieli do wykonania kilka zadań. Musieli wykazać się m.in. znajomością zasad segregacji odpadów, kreatywnością, umiejętnościami konstrukcyjnymi, a także wiedzą dotyczącą recyklingu i właściwego zagospodarowania odpadów. Za każde zadanie były przydzielane punkty, a drużyna, która zdobyła ich najwięcej – wygrywała zmagania. W tym roku pierwsze miejsce przypadło drużynie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kole, natomiast na miejscu drugim uplasowały się dwie placówki – Szkoła Podstawowa nr 2 oraz Szkoła Podstawowa nr 4. Nagrody w postaci książek i gier edukacyjnych dla szkół i poszczególnych uczestników zostały wręczone przez Sekretarz Miasta – Barbarę Szelągowską-Bugajak podczas V Pikniku Ekologicznego, który odbył się w Kole 22 września. 

Piknik z ekologią

Istotnym elementem pikniku były warsztaty kreatywnego wykorzystania odpadów, w ramach których z korków po winie tworzone były breloki, z kartoników po mleku i sokach – portfele, z koszulek t-shirt – bransoletki, ze starych słoików – świeczniki, a z niepotrzebnych gazet – fantazyjne wisiorki i kolczyki. Dzieci biorąc udział w warsztatach na specjalnie przygotowanych kartach zbierały pieczątki, za które mogły otrzymać książki o tematyce przyrodniczej. W ramach pikniku odbył się też pokaz mody ekologicznej, na którym można było podziwiać stroje wykonane z makulatury oraz worków na śmieci oraz przyozdobione biżuterią z butelek plastikowych czy też płyt CD. Zabawę uatrakcyjnił zespół klaunów – RUPHERT i RICO, którzy również w ramach jednego z konkursów sprawdzali wiedzę najmłodszych z zakresu znajomości zasad selektywnej zbiórki odpadami. 

Tradycją kolskiego pikniku jest też zbiórka makulatury, w zamian za którą można było otrzymać bilety do kina, a także stoiska edukacyjne Nadleśnictwa Koło oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kole. Piknik nie odbył by się również bez ekologicznego poczęstunku i jak zwykle amatorów pysznych, polskich jabłek nie brakowało. 

Tegoroczny piknik odbył się w dniu, w którym z upalnego lata zrobiła  się chłodna jesień i mimo że nagła zmiana pogody odstraszyła z pewnością wielu mieszkańców Koła, to znaleźli się i tacy, którzy mimo chłodu nie odpuszczali i bawili się z nami przez cały czas jego trwania. Następna okazja – dopiero za rok!  

GALERIA ZDJĘĆ – GRA MIEJSKA

GALERIA ZDJĘĆ – PIKNIK EKOLOGICZNY

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię