logo_segregujesz_i_zyskujesz_FINAL (1)Wiesz, że recykling jednej puszki aluminiowej pozwala zaoszczędzić tyle energii, by włączyć telewizor na trzy godziny, a z 35 zużytych plastikowych butelek można wytworzyć jedną bluzę typu polar? O zaletach segregacji odpadów i związanym z nią recyklingiem przekonuje gmina Piaseczno w najnowszej kampanii edukacyjnej pn. ?Segregujesz i zyskujesz?.

? W ramach kampanii chcemy pokazywać mieszkańcom naszej gminy korzyści, które wynikają z selektywnej zbiórki odpadów. Chodzi nie tylko o mniejsze stawki za odbiór odpadów posegregowanych, ale również o oszczędzanie zasobów naturalnych oraz energii ? wyjaśnia Barbara Wysocka, Naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami w Gminie Piaseczno. Kampania rozpoczęła się w kwietniu, a zakończy się pod koniec listopada br.

Jakie działania?

Bardzo ważnym narzędziem, służącym do przekazywania wiedzy, są publikacje, których również nie zabraknie w ramach prowadzonej przez gminę kampanii. Jej elementem jest m.in. komiks pn. ?Opowieści ze Śmieciarni?, opowiadający historię chłopca, który został uwięziony w budynku-labiryncie, z którego można się wydostać, jedynie właściwie postępując z napotkanymi po drodze odpadami. Chłopiec, aby wrócić do domu, musi wykorzystać swoją wiedzę na ten temat oraz wykazać się determinacją i cierpliwością. Ponadto została przygotowana broszura dotycząca obowiązującego na terenie gminy systemu gospodarki odpadami komunalnymi, zawierająca m.in. praktyczne wskazówki odnośnie segregacji odpadów, wykaz zalet kompostowania, wyjaśnienie oznakowań umieszczonych na produktach, a także bajkę dla dzieci. Elementem promującym selektywną zbiórkę odpadów i recykling jest również spot filmowy, który odwołuje się do koncepcji wyścigu jako alegorii segregowania odpadów ? jego znaczenia i konsekwencji dla ludzi oraz środowiska. Animacja przedstawia przebieg współzawodnictwa kilku postaci, które rozpoczynają bieg po bieżni, napotykając po drodze rozmaite odpady. Już wkrótce spot pojawi się na stronie internetowej gminy.

Edukacja w terenie

Działania edukacyjne będą realizowane również w terenie. Już 5 czerwca w Parku Miejskim w Piasecznie (godz. 11.30-17.30) zostanie zorganizowany Piknik Rodzinny. W jego ramach będzie można wziąć udział m.in. w warsztatach malowania ekotoreb, tworzenia recyklingowej biżuterii, kwiatów z rolek po papierze toaletowym czy też pojemników na przybory szkolne z odpadów. ? Podczas warsztatów chcemy pokazać, że to, co na pozór wydaje się niepotrzebne, może być jeszcze wykorzystane. Ze śmieci mogą powstać naprawdę fantastyczne i użyteczne przedmioty ? przekonuje B. Wysocka. Elementem pikniku będą też warsztaty garncarstwa oraz zabawa sportowa, a dla najbardziej świadomej ekologicznie i sprawnej fizycznie rodziny przygotowano atrakcyjną nagrodę. Podczas wydarzenia dzieci będą mogły ułożyć wielkoformatowe puzzle o tematyce odpadowej. Podobną imprezę zaplanowano również na wrzesień. Jesienią rozpocznie się także projekt edukacyjny pn. ?Szkoła recyklingu?. W jego ramach w szkołach odbędą się prelekcje i warsztaty oraz konkurs plastyczny. Z kolei w przedszkolach będzie odgrywany spektakl pn. ?Dymskiego rady na odpady?. W tym czasie zaplanowano także organizację spotkań z mieszkańcami, na których zostaną zaprezentowane zagadnienia dotyczące obowiązujących na terenie gminy zasad gospodarki odpadami, w tym również gospodarowania odpadami problemowymi i niebezpiecznymi.

PATRONAT HONOROWY:

                logo                                  marszałek                                  Powiat_Piaseczynski

Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno       Marszałek Województwa Mazowieckiego               Starosta Piaseczyński 

PATRONAT MEDIALNY:

Przegląd_Piaseczynski                     Kurier_Południowy            zielonalekcja.pl    

Przegląd_Komunalnyportalkomunalny.pliTVPiaseczno piaseczno24.net              powiatpiaseczynski.info                                                                                         

Więcej informacji udzieli:

Barbara Wysocka

Naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami

tel. 22 736 29 85

e-mail: [email protected]

Start

PIKNIK PLAKAT DRUK_FINAL_1a

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię