„Ścieżką Zmysłów” spaceruje się z zamkniętymi oczami po trasie wyłożonej różnymi materiałami. / Fot. Park Narodowy „Ujście Warty”

Zajęcia w ?Ogrodzie? należą do najczęściej wybieranych przez szkoły z oferty edukacyjnej w Parku.

?Przyrodniczy Ogród Zmysłów?
Park Narodowy ?Ujście Warty?
Chyrzyno 1
69-113 Górzyca

?Przyrodniczy Ogród Zmysłów? jest zlokalizowany przy siedzibie Parku Narodowego Ujście Warty w Chyrzynie. Został oddany do użytku w 2000 r. Pierwsze elementy ?Ogrodu? zostały sfinansowane ze środków Amerykańskiego Korpusu Pokoju, kolejne prace były dofinansowane dzięki pomocy NFOŚiGW w Warszawie. Większość z 14 obecnie funkcjonujących przystanków ?Ogrodu? została zaprojektowana w formie interaktywnych zabaw. Ogródek został również częściowo dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

? Przy każdym przystanku znajdują się tablice informacyjne w języku polskim i niemieckim.
? Część tablic ma napisy w języku Braille?a, ciągi komunikacyjne zostały wymienione na nawierzchnię przyjazną dla wózków inwalidzkich.
? Lokalizacja: przy siedzibie dyrekcji Parku w Chyrzynie.
? Powierzchnia: około 0,8 ha.
? Dostępny przewodnik po ścieżce.

Wydany przewodnik po ścieżce „Przyrodniczy Ogród Zmysłów” zawiera informacje, oraz 44 zadania i zabawy edukacyjne, które umożliwiają nauczycielom przeprowadzenie w „Ogrodzie” ciekawych lekcji. Zaproponowane w przewodniku zadania są opracowane głównie dla dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej (klasy (IV-VI) oraz dla młodzieży gimnazjalnej. Nauczyciele znajdą tu też propozycje dla grup przedszkolnych i młodszych klas szkół podstawowych. Dzięki temu, każdy z nauczycieli odwiedzających nasz Park, może samodzielnie przeprowadzić lekcje w „Ogrodzie”, nie korzystając z odpłatnych zajęć oferowanych przez Park. Chętnych do skorzystania z tej formy edukacji w Parku władze parku proszą jednak o wcześniejsze telefoniczne zgłaszanie pobytu na ścieżce, pod nr tel. 95 7524026.

Przystanki:
? ?Ogródek Zmysłów?- można tutaj poznać bogactwo zapachów i form świata roślin. Przez środek ?Ogrodu? jest przekopany tunel, aby odwiedzający mógł z bliskiej odległości powąchać, dotknąć lub posmakować posadzone tutaj rośliny.
? ?Ogród motyli?- zasadzono tutaj rośliny, których kwiaty przywabiają motyle.
? ?Jaka to ryba??- zabawa polegająca na rozpoznawaniu ryb żyjących w okolicznych wodach.
? ?Ścieżka Zmysłów?- spacer z zamkniętymi oczami po ścieżkach wyłożonych różnymi materiałami.
? ?Budki lęgowe ptaków? – prezentacja różnych typów skrzynek lęgowych dla ptaków.
? ?I ty zostań Indianinem?- rozpoznawanie tropów występujących w Parku ptaków i ssaków.
? ?Orła cień?- na tym przystanku można porównać rozpiętość własnych ramion z rozpiętością skrzydeł bielika.
? ?Sukcesja? – ?poletko doświadczalne?, na którym można obserwować i badać zjawisko sukcesji ekologicznej na łąkach. Fragment łąki został podzielony na 5 powierzchni, które są koszone z różną częstotliwością.
? ?Jaki to ptak??- rozpoznawanie ptasich sylwetek na podstawie makiet.
? ?Odgłosy przyrody?- przy pomocy prostych przyrządów, można tu naśladować niektóre z odgłosów słyszanych w przyrodzie.
? ?Te, co skaczą i biegają?- uczestnik tej zabawy porusza się jak zwierzęta np.: skacze jak wiewiórka czy wspina się po sieci jak pająk.
? ?Ścieżka rzeczy dziwnych?- wśród krzewów, traw i drzew, rozmieszczono różne, nietypowe dla takiego miejsca przedmioty. Należy je odnaleźć.
? ?Przyrodnicza gra w klasy?- zabawa oparta na bazie popularnej, dziecięcej gry w klasy.
? ?Jaka będzie pogoda?? ? w tym miejscu można zapoznać się z kilkoma, podstawowymi elementami wyposażenia ogródka meteorologicznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię