Zielone lekcje.

Zielone lekcje.

Zielone lekcje na polanie edukacyjnej.

Zielone lekcje dla dzieci.

Zielone lekcje dla najmłodszych.

Wystawa – skarby.

Wycieczki z przewodnikiem.

Rzeźbienie w korze.

Różaneczniki i azalie.

Maj w Arboretum.

Koncerty w Arboretum.

Jest to najstarsza i jedna z najbogatszych kolekcji roślin drzewiastych w Polsce i w Europie Środkowej. Wyjątkową wartość obiektu stanowi ponad 3500 gatunków, odmian, kultywarów, klonów i rodów roślin drzewiastych. Oprócz różnorodności taksonów, ważną cechą jest ich wiek.

Instytut Dendrologii PAN
Arboretum Kórnickie
ul. Parkowa 5
62-035 Kórnik
www.idpan.poznan.pl

ARBORETUM KÓRNICKIE jest najstarszą i jedną z najbogatszych kolekcji roślin drzewiastych w Polsce i w Europie Środkowej. Wyjątkową wartość obiektu stanowi ponad 3500 gatunków, odmian, kultywarów, klonów i rodów roślin drzewiastych. Oprócz różnorodności taksonów, ważną cechą jest ich wiek. Początki Arboretum sięgają lat 20 XIX wieku, rosną tu więc 140-180-letnie egzemplarze drzew obcego pochodzenia jakich nie spotyka się w innych Arboretach i Ogrodach Botanicznych. Arboretum jest zatem znakomitym terenem, nie tylko dla badań dendrologicznych, ale również dla edukacji przyrodniczej. Teren Arboretum obejmuje ponad trzydzieści hektarów przyzamkowego parku zabytkowego, dodatkowo podczas imprez edukacyjno-przyrodniczych udostępniany jest do zwiedzania teren kolekcji dendrologicznych przy siedzibie Instytutu Dendrologii PAN oraz tereny Szkółek Kórnickich. 

ZIELONE LEKCJE w Arboretum prowadzone są w zakresie 10 bloków tematycznych przygotowanych dla różnych grup wiekowych, o różnym poziomie trudności. W ramach zielonych lekcji omawiane są zagadnienia z zakresu ekologii, dendrologii, morfologii roślin oraz rozpoznawania wybranych gatunków drzew i krzewów. Zajęcia są prowadzone przez pracowników Instytutu Dendrologii PAN. Uczestnicy lekcji uczą się w oparciu o obserwację i bezpośredni kontakt z przyrodą, a zdobytą wiedzę utrwalają dzięki specjalnie przygotowanym arkuszom dydaktycznym. Grupy otrzymują również materiały dydaktyczne oraz pamiątki dendrologiczne. 
Więcej informacji na: http://www.idpan.poznan.pl/index.php/zielone-lekcje.html

TURYSTYKA w Arboretum obejmuje zwiedzanie z przewodnikiem lub indywidualne. W kasie przy wejściu można nabyć publikacje i foldery dotyczące Arboretum. Rocznie Arboretum odwiedza blisko 70 tys. osób. 
Więcej informacji na: http://www.idpan.poznan.pl/index.php/dla-gosci.html

W Kórniku ponadto zwiedzić można Zamek znajdujący się w sąsiedztwie Arboretum oraz powozownię. 

INFRASTRUKTURA Arboretum dostępna dla zwiedzających:

 1. ścieżka turystyczno-edukacyjna „Drzewa Świata” (interaktywna wersja ścieżki: http://www.idpan.poznan.pl/index.php/sciezka-drzewa-swiata.html)
 2. tablice opisowe wielu drzew i krzewów
 3. tablice edukacyjne
 4. polana edukacyjna
 5. polana piknikowa
 6. plac zabaw

IMPREZY odbywające się na terenie Arboretum:

 1. „Zwiastuny wiosny”
 2. „Kwitnące magnolie”
 3. „Kiedy znów zakwitną białe bzy”
 4. „Dni azalii i różaneczników w Arboretum Kórnickim”
 5. „Barwy jesieni”
 6. „Muzyka z Kórnika”
 7.  Koncerty wiosenne i wystawy okolicznościowe

 Źródło: www.idpan.poznan.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię