15 czerwca już po raz szósty Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu we współpracy z Wydziałem Biologii i Wydziałem Fizyki UAM oraz Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego organizuje konferencję z cyklu „Młodzi o ekologii”.
Tradycją tego przedsięwzięcia jest nadawanie tytułu konferencji zaczerpniętego z polskiej dyskografii (utwór rozpoczyna konferencję i wykonywany jest na żywo przez młodych wokalistów, w nowej aranżacji) . Tytuł staje się jednocześnie przewodnią myślą, wokół której skupiona jest tematyka referatów, konkursów i wystaw. Do tytułu nawiązuje również myśl mini wykładu akademickiego, wygłaszanego przez pracowników naukowych UAM. Tegorocznej edycji konferencji przyświecać będzie myśl Alberta Schweitzera, znakomitego filozofa i teologa: ?Jestem życiem, które pragnie żyć, pośród życia, które pragnie żyć?. .
Do udziału zapraszana jest młodzież szkół ponadgimnazjalnych, która wespół ze studentami toczy dialog o charakterze ekologicznym, w ramach którego refleksja ekofilozoficzna uzupełniana jest szczegółową wiedzą z zakresu nauk ścisłych (biologii, fizyki czy chemii). Konferencja stanowi końcowy etap realizowanego co roku projektu ?Dialogu dwóch kultur: Science&Art?. Jego celem jest współpraca między uczelnią a szkołami ponadgimnazjalnymi w duchu wzajemnego zaangażowania na rzecz myślenia w kategorii bezpieczeństwa i ochrony środowiska, a także działania uwrażliwiającego na wartości z nim związane.
Dla pobudzenia ducha rywalizacji i stworzenia dodatkowej zachęty dla uczestników, organizatorzy przyjmują konkursową formułę konferencji. O zwycięstwie decydować będzie w tym roku zarówno publiczność konferencyjna, jak i jury. Przewidywane są w związku z tym dwie niezależne nagrody. Zwycięstwo można odnieść w kategorii:
– na najlepszy wygłoszony 15 – minutowy referat (w kategorii student lub kategorii uczeń)
– na najlepszą pracę plastyczną – mem ekofilozoficzny (uczniowie i studenci razem oceniani).
Organizatorzy przewidują również nagrodę dla publiczności konferencyjnej, którą otrzyma wylosowana osoba po uprzedniej prawidłowo udzielonej odpowiedzi na zadane pytanie dotyczące ochrony zwierząt.
Konferencji, jak co roku towarzyszyć będzie okolicznościowa wystawa fotograficzna pt. ?Wdzięk i urok bezkrwawych polowań?.