Rozpoznawanie ptaków po śpiewie,  szacowanie wieku drzewa czy też układanie łańcuchów pokarmowych to tylko niektóre zadania, które należało wykonać w ramach gry terenowej „Tropami przyrody”, zorganizowanej przez Powiat Kolski z okazji Powiatowych Obchodów Dni Ziemi i Lasu. 

Wydarzenie zostało zorganizowane 3 czerwca br. na terenie Szkółki Zespolonej Kiejsze. Pięcioosobowe drużyny, reprezentujące jedenaście gmin miały do wykonania dwanaście zadań. Miejsce rozpoczęcia gry każda drużyna mogła poznać poprzez rozszyfrowanie numeru przystanku ścieżki przyrodniczo-leśnej za pomocą alfabetu Morse’a. Następnie przemieszczając się do kolejnych przystanków ścieżki edukacyjnej rozwiązywały zadania z zakresu przyrody oraz ochrony środowiska.

Drużyny musiały m.in. rozpoznać ślady zwierząt, gatunki drzew, rozwiązać krzyżówkę o owadach, a także ułożyć wielkoformatowe puzzle o odpadach i sprawdzić swoją znajomość grzybów. Za każde zadanie były przyznawane punkty w grze, a drużyna, która zakończyła grę najszybciej otrzymała punkty dodatkowe. Pierwsza drużyna dotarła do mety po niespełna dwóch godzinach, natomiast ostatnia – godzinę później.

Emocje do końca były bardzo duże, bowiem na zwycięską drużynę czekały nagrody w postaci plecaków turystycznych. Po podliczeniu wszystkich punktów wyłoniono zwycięzcę – została nim drużyna „Leśne Asy” z Gminy Przedecz. Pozostali uczestnicy gry również zostali docenieni – otrzymali oni latarki czołówki, spośród wszystkich uczestników wybrano także osobę, która otrzymała nagrodę dodatkową – namiot turystyczny.

Gra terenowa „Tropami przyrody” nie mogłaby się odbyć bez zaangażowania Hufca ZHP, którego przedstawiciele różnych drużyn byli obecni w kolejnych punktach gry i odpowiadali za jej poprawny przebieg.

Gra terenowa „Tropami Przyrody” nie była jednak jedynym przedsięwzięciem zorganizowanym w ramach Powiatowych Obchodów Dni Ziemi i Lasu. Dzieci i młodzież, które nie brały udziału w grze terenowej mogły wziąć udział w warsztatach malowania toreb, tworzenia biżuterii z odpadów, wykonywania owadów z korka po winie czy też malowania drewnianych podkładek. Chętne osoby mogły wziąć również udział w warsztatach fotograficznych – podczas nich uczyły się fotografować przyrodę, co może okazać się przydatne podczas organizowanego przez Powiat Kolski konkursu fotograficznego.

Logo b. podp

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

 

GALERIA ZDJĘĆ

Fot. Archiwum ABRYS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię