Materiał jest związany z konkursem „Drugie życie elektrośmieci”. Jest to konkurs ekologiczny, skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w całej Polsce, którego celem jest podniesienie stanu świadomości ekologicznej ich lokalnych społeczności, a także zbiórka elektroodpadów oraz zużytych baterii.

Organizatorem konkursu jest Europejska Platforma Recyklingu, a jego działania dofinansowuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koordynatorem konkursu jest Fundacja Zielony Horyzont.

Elektrośmieci to potoczna nazwa zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, w skrócie ZSEE, czyli wszystkich urządzeń elektrycznych i elektronicznych, które działają na prąd lub baterie, a które uległy zepsuciu, zużyciu, zniszczeniu, przestały być potrzebne lub po prostu stały się przestarzałe.

Szacuje się, że jedynie 32% Polaków oddziela zużyte baterie, a 21% sprzęt RTV/AGD od innych odpadów komunalnych. To wciąż za mało, aby wywiązać się z nałożonych na Polskę przepisów związanych z odzyskiem ZSEE i zużytych baterii, które zobowiązują nas do zebrania i odzysku 4 kg ZSEE na mieszkańca. W 2011 roku zebrano w Polsce 3,55 kg ZSEE na jednego mieszkańca (przyjmując liczbę ludności w 2011 r. 38 200 tys. jak podaje GUS).

Aby osiągnąć wymaganą prawem wielkość zbiórki ZSEE i zużytych baterii niezbędne jest przeprowadzenie wśród mieszkańców polskich miast i wsi działań aktywizujących mających na celu wzrost świadomości na temat postępowania ze elektrośmieciami i zużytymi bateriami. W tym celu, już po raz piąty rusza ogólnopolski konkurs ?Drugie Życie Elektrośmieci.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię