Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew Organizacja Pożytku Publicznego realizuje drugą edycję konkursu ekologiczno-edukacyjnego Pełny karmnik. Zima to ciężka i trudna pora dla ptaków?

Są zwierzętami stałocieplnymi, aby utrzymać temperaturę ciała, muszą dużo jeść. Przy ostrych mrozach małe ptaki muszą jeść codziennie więcej, niż same ważą!

Udział w konkursie może wziąć każdy: osoby prywatne, grupy osób, szkoły, przedszkola, organizacje pozarządowe. Niech każdy zbuduje, jeśli do tej pory tego nie zrobił, karmnik dla ptaków i umieści go w pobliżu swojego domu.

Jak zrobić karmik? Bardzo łatwo! Każde dziecko z pomocą dorosłego jest w stanie to wykonać, co przedstawiamy na filmach poniżej. Dla mniej zaradnych – gotowe karmniki można kupić w wielu sklepach, kosztują od około 10 zł. Aha, karmnik umieszczamy w miejscu, w którym koty nie będą miały do niego dostępu! Kotom możemy na zimę uchylić okno w piwnicy lub podać jedzenie w misce.

Ale to nie wszystko. Karmnik trzeba napełniać. Najlepsze są wszelkiego rodzaju ziarna: słonecznik, kasza, ryż, konopie, kukurydza i wszelkie inne. Możemy kupić gotowe mieszanki albo zrobić je samemu. Nie dokarmiamy ptaków chlebem, szczególnie świeżym. Może być ewentualnie stary, niespleśniały, starty lub pokruszony. Sikorki mają specjalne wymagania – dla nich zawieśmy niesoloną słoninę albo skórki wieprzowe na sznurku.

Nie dokarmiamy ptaków cały czas! Nie można ich przyzwyczajać – wtedy zatracają instynkt łowiecki czy zbieracki. Dobrze jest przyjąć zasadę, że pokarm sypiemy tylko przy dużych mrozach, np. gdy temperatura nocna spada poniżej minus 10 stopni C, albo gdy zalega warstwa śniegu. Generalna zasada: im zimniej, tym więcej pożywienia dajemy.

Dokarmianie ptaków to wielka frajda dla dzieci i dorosłych, ucząca postaw poszanowania przyrody i obowiązkowości. Umożliwia również podglądanie dziko żyjących ptaków. Dlatego prosimy wszystkich, szczególnie rodziców i nauczycieli w szkołach i przedszkolach – przygotujcie razem z dziećmi karmniki dla ptaków. I pamiętajcie o ich napełnianiu! Możecie przysłać na adres [email protected] relację z dokarmiania – opisową, fotograficzną czy filmową. Najciekawsze nagrodzimy i zamieścimy na stronach RTPD!

Nagrodami w akcji jest 5 budek lęgowych (do odbioru we własnym zakresie przez nagrodzonych), dyplomy i nagrody książkowe. Termin nadsyłania prac mija 31 marca, a wyniki zostaną ogłoszone w terminie do 10 kwietnia na stronie Rudzkiego Towarzystwa Przyjaciół Drzew.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię