Beneficjenci projektów edukacyjnych Zakładu Utylizacji Odpadów (ZUO) z Elbląga i 16 sąsiednich gmin edukują się wszechstronnie w zakresie ekologii. Nacisk kładziony jest na praktykę: znajomość i stosowanie prawidłowych zasad segregowania odpadów. Regionalna instalacja w Elblągu zapewnia jak najlepsze warunki i narzędzia do edukacji ekologicznej dla wszystkich mieszkańców, z ukierunkowaniem na najmłodszych.

Dzieci z placówek oświatowych objętych działaniem elbląskiej instalacji z entuzjazmem korzystają z nowych materiałów, jakie udało się stworzyć w ZUO Elbląg w 2016 r. Nowe narzędzia do nauki spełniają oczekiwania dzieci, w atrakcyjny i przystępny sposób tłumaczą ważne dla środowiska zagadnienia. Z drugiej części filmu animowanego pt. ?Gagatki odpadki. Dalsze losy odpadków? dzieci dowiadują się, jak pożyteczne mogą być odpady wcześniej posegregowane i przygotowane do procesu recyklingu w regionalnej instalacji. Wiedzę nt. zasad segregowania odpadów dzieci z Elbląga i okolic utrwalają poprzez nową książeczkę z naklejkami pod tym samym tytułem zawierającą kolorowanki, krzyżówki, labirynty, zagadki ? wszystko w zakresie tematyki odpadowej. W komiksie pt. ?Piekarczyk znów o Elbląg walczy? mogą śledzić losy legendy Elbląga ? Piekarczyka ratującego miasto i rzekę przed zanieczyszczeniem odpadami. Wszystkie materiały mają służyć przyjemnej nauce lub utrwaleniu zdobytej wcześniej wiedzy o tym, jak prawidłowo segregować odpady i uzyskać surowiec wtórny dobrej jakości.

Edukacja realizowana jest tez przez wydarzenia. W kalendarz projektów ZUO Elbląg na stałe wpisały się: festyn dla mieszkańców Elbląskie Dni Recyklingu (X edycja), Konkurs na selektywną zbiórkę odpadów dla placówek oświatowych i szkolno-wychowawczych (XXI finał) oraz bezpłatne warsztaty ekologiczne w ZUO z wycieczką po zakładzie organizowane przez cały rok w godzinach pracy zakładu.

Ważnym aspektem edukacji ekologicznej ZUO Elbląg jest motywacja poprzez nagrody i reagowanie na problemy mieszkańców z odpadami na bieżąco. W ubiegłym roku zakład został doceniony przez Polską Izbę Ekologii Ekolaurem w kategorii ?Całokształt działalności na rzecz ochrony środowiska? w tym za edukację ekologiczną.

 

Artykuł ukazał się w biuletynie EKOedukacja wydanym przez Dział Edukacji Ekologicznej z firmy Abrys.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię