Konsumpcja w społeczeństwach rozwiniętych dawno przestała służyć zwyczajnemu zaspokajaniu elementarnych potrzeb. W naszej części świata, stanowiącej zaledwie 20% ludności całego globu, konsumowane jest ponad 80% wszystkich zasobów Ziemi. Aby zwrócić uwagę na problem nadmiernej konsumpcji, co roku, w ostatnią sobotę listopada, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień bez Kupowania.

W tym kontekście istotna jest edukacja nastolatków stanowiących znaczącą grupę konsumentów. Ważne by kupowali oni odpowiedzialnie rozumiejąc współzależności między swoimi codziennymi wyborami konsumenckimi a jakością życia oraz stanem środowiska w krajach globalnego Południa, gdzie produkuje się większość ubrań i elektroniki. Do odpowiedzialnej konsumpcji mogą przygotowywać szkoły. Jak? Na to pytanie odpowiada projekt "Zmieniaj nawyki na lepsze. Kupuj odpowiedzialnie ubrania i elektronikę!”.

W piątek odbędzie się spotkanie z mediami podsumowujące dotychczasowe działania pilotażowego projektu edukacyjnego "Zmieniaj nawyki na lepsze! Kupuj odpowiedzialnie ubrania i elektronikę”. W spotkaniu udział wezmą: przedstawicielka nauczycieli realizujących projekt, ekspertka w zakresie edukacji globalnej, reprezentantka Kampanii Kupuj Odpowiedzialnie.

Spotkanie z mediami odbędzie się w trakcie Sympozjum „Zmieniaj nawyki na lepsze – wysoka jakość edukacji globalnej w Polsce”. Jego celem jest zapoznanie nauczycieli oraz organizacji pozarządowych z dobrymi praktykami w edukacji globalnej i konsumenckiej. Zaprezentujemy najnowsze metody edukacyjne np. metodę współdzielonego uczenia się w ramach której nauczyciele i uczniowie przyjmują rolę partnerów. Przedstawimy innowacyjne materiały i narzędzia edukacyjne oraz wskażemy możliwości ich zastosowania w szkołach. Program uzupełni dyskusja o wyzwaniach edukacji globalnej i pomysłach na jej realizację. Udział w Sympozjum będzie możliwy również on-line.

Projekt  „Zmieniaj nawyki na lepsze” współfinansowany przez Unię Europejską i program polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP jest częścią europejskiej inicjatywy organizacji z Polski, Szkocji, Słowenii oraz Bułgarii.

Co sprawia, że zakupy są odpowiedzialne?
Nie ma jednej uniwersalnej definicji dla odpowiedzialnej konsumpcji i produktów.  Zazwyczaj jednak, gdy określamy taką postawę lub produkt tym mianem, mamy na myśli to, że jego wyprodukowanie nie wiązało się z łamaniem praw człowieka, praw pracowniczych oraz degradacją środowiska przyrodniczego. Czasem idziemy o krok dalej i odpowiedzialną konsumpcja (i produkcją) nazywamy takie działanie, kiedy producent aktywnie przyczynia się do polepszenia losu ludzi i do ochrony środowiska naturalnego.
 
Cztery rodzaje odpowiedzialnych zakupów
 
– Wybór danych kategorii produktów
 
Ten typ zakupów oznacza wybór konkretnych produktów, takich jak np. energooszczędne żarówki.
 
– Unikanie kupowania danych kategorii produktów
 
Ten typ zakupów wiąże się z unikaniem kupowania produktów, do których mamy krytyczny stosunek, np. jajek z chowu klatkowego czy samochodów spalających duże ilości paliwa.
 
– Koncentracja na poszczególnych firmach
 
Takie podejście do zakupów polega na całościowym podejściu do działalności konkretnych przedsiębiorstw. Unikaniu kupowania produktów firm, które w swej działalności naruszają określone standardy społęczne i środowiskowe, a wybieraniu przedsiębiorstw, kierujących się nie tylko chęcią zysku ekonomicznego, ale także zasadami dotyczącymi środowiska naturalnego i etyki.
 
– Całościowe podejście
 
Oznacza ono ocenę firm oraz produktów pod względem przestrzegania przez nich praw człowieka, standardów środowiska itd. i wybór takich produktów, które w największym stopniu spełniają określone kryteria społeczne i ekologiczne.
 
Kupuj odpowiedzialnie – kilka rad na zakończenie
 
– Ograniczaj konsumpcję
 
Same odpowiedzialne zakupy nie wystarczą. Musimy także zmniejszyć liczbę rzeczy, które kupujemy, używamy i które wyrzucamy na śmietnik. Zanim wybierzesz się na zakupy, zadaj sobie kilka prostych pytań: Czy tego naprawdę potrzebujesz? Czy rzeczywiście będziemy tego używał(a)? Co się stanie z tym produktem po tym, jak przestanie być ci już potrzebny?
 
– Rób zakupy blisko swego miejsca zamieszkania
 
Lokalnym sklepom coraz trudniej utrzymać się na rynku, a główne ulice naszych miast są coraz bardziej zdominowane przez sklepy należące do dużych sieci handlowych oraz przez supermarkety. Lokalne zakupy to zmniejszenie ilości spalin w powietrzu i wsparcie dla lokalnej społeczności.
 
– Oszczędzaj i inwestuj w sposób odpowiedzialny
 
Ważne jest nie tylko to, jak wydajesz swoje pieniądze, ale także to, w jakiej instytucji czy banku je trzymasz, oraz gdzie i w jaki sposób je inwestujesz. Odpowiedzialne inwestowanie jest na Zachodzie coraz bardziej popularne. Także w Polsce zaczyna się rozwijać.
 
– Kupuj produkty używane oraz z recyclingu
 
Kupowany przez ciebie produkt nie zawsze musi być nowy. Produkty ponownie przetworzone oraz produkty „z drugiej ręki” zapobiegają marnotrawstwu cennych zasobów i pozwalają ograniczyć stosy śmieci zalegające na wysypiskach.
 
Źródło: Polska Zielona Sieć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię