Radosny, zawadiacki i przede wszystkim świadomy ekologicznie – taki jest Zielniak, postać portalu www.zielonalekcja.pl.

Zjawił się nagle, a już wzbudził wiele zainteresowania. Kim jest? Skąd jest? Czego naucza? Pytały zaaferowane szepty dookoła. Odpowiadamy:

Zielniak – maskotka naszego portalu –  będzie towarzyszył nam w procesie edukacji ekologicznej prowadzonej za pośrednictwem portalu www.zielonalekcja.pl. Już  pojawił się na linijkach, podkładkach i ściance, wydanych specjalnie na Targi POLEKO 2009. Zagości również na innych gadżetach naszego portalu!

A w przyszłości Zielniaka spotkacie na kartach materiałów portalu ZielonaLekcja.pl: komiksach, grach i wielu innych planowanych przez nas atrakcjach! Zielniak zrodził się z dwóch niezależnych pomysłów osób, których wyobraźnia potrafi czynić cuda. Zielniaka rysuje Pan Sebastian Krupiński.

Ucz się i baw razem z Zielniakiem – postacią zielonej lekcji!

Jesteśmy w realu!

Od maja 2009 roku ZielonaLekcja.pl pomaga nauczycielom, rodzicom i wszystkim zainteresowanym w realizacji edukacji ekologicznej. Ale nie każdy wie, że działamy nie tylko w rzeczywistości wirtualnej.

Zamierzeniem twórców portalu było stworzenie banku wiedzy z materiałami edukacyjnymi i pomysłami na zajęcia w terenie, a także dostarczenie przydatnych informacji o bieżących konkursach, akcjach i kampaniach związanych z ochroną środowiska. Portal ZielonaLekcja.pl powstał dzięki finansowemu wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pierwsze doświadczenia

I na tym nie koniec, gdyż od tegorocznej wiosny ZielonaLekcja.pl wykracza poza Cyberprzestrzeń. Pierwszym wydarzeniem był Dzień Ziemi w poznańskim centrum handlowym King Cross. W ramach ekozabaw dzieci m.in. ułożyły ogromną krzyżówkę i bawiły się w "Żywe roślinki", ucząc się troski o kwiaty.

Zabawy ruchowe i plastyczne były przeplatane z pogadankami ekologa. Dzieci zastanawiały się nad umiejętnością segregowania odpadów i myślały, czy można je zminimalizować. Ekolog wykorzystał proste, ale przemawiające do wyobraźni pomoce, np. budowę planety pokazał na przykładzie pokrojonego w cząstki jabłka.

Na zakończenie wakacji

U schyłku lata po raz drugi portal ZielonaLekcja.pl zaangażował się w edukację ekologiczną w „realu”. Odwiedziliśmy centrum handlowe Ferio pod Koninem, gdzie byliśmy jednym z współorganizatorów Wakacyjnego Eko-Maratonu.

Zadbaliśmy o profesjonalne prowadzenie wydarzenia ekologicznego przez konferansjera-animatora i zorganizowaliśmy kącik odpadowy "Trzeba rady na odpady", w którym ekolog pokazywał m.in. jak prawidłowo zgniatać butelki i jak wykonać kompostownik we własnym ogródku.

Warsztatowo, przygodowo

Zebrane w centrach handlowych doświadczenia wykorzystaliśmy w dwumiesięcznym projekcie "Zielono mi" realizowanym dla Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu. Projekt trwał do początku października w poznańskiej dzielnicy Starołęka. Uczestnikami były dzieci i młodzież w wieku od 6 do 16 lat.

W czasie dziesięciu spotkań prowadzonych przez ekologa dzieci i młodzież zaznajomiły się z podstawowymi pojęciami, a w części warsztatowej mogły twórczo wyrazić swoje poglądy ekologiczne, tworząc plakaty, obrazki, ulotki, eko-cudaki i inne małe dzieła sztuki.

Zaprosiliśmy też młodych uczestników w teren, m.in. do delikatesów spożywczych w poszukiwaniu „produktów ekologicznych”, na składowisko odpadów do Suchego Lasu oraz ścieżką Dolina Głuszynki w Nadleśnictwie Babki.

Koordynowaliśmy też kącik odpadowy. A tu sporo się działo! Dzieci uczestniczyły w Akcji Segregacji, a przy stoliku twórczego recyklingu z ich rąk wychodziły korale, torebki wieczorowe i opakowania na prezenty.

Na podsumowanie akcji „Zielono mi” zorganizowaliśmy wymianę surowców wtórnych na nagrody. Najlepsi zbieracze otrzymali m.in. puzzle, pojemniki do indywidualnej zbiórki baterii, koszulki, torby tekstylne, gry, magnesy, świetlówki, a także tuje. Mieszkańcy Starołęki od kilku tygodni zbierali surowce. Przyświecał im szlachetny cel: pieniądze za sprzedaż puszek i makulatury przeznaczono na pojemniki do selektywnej zbiórki do świetlicy środowiskowej na Starołęce.

Z kolei plastikowe zakrętki trafiły do organizatorów akcji „Zakrętki.info – Pomagamy nie tylko przyrodzie", którzy za środki ze zbiórki kupują wózki inwalidzkie dla niepełnosprawnych dzieci.

Do zobaczenia na Targach POLEKO, a następnie w marcu 2011 r. na Targach Edukacyjnych w Poznaniu!

Zielniak na Dniu Ziemi w kwietniu 2010 r.

Zebrane w centrach handlowych doświadczenia wykorzystaliśmy w dwumiesięcznym projekcie "Zielono mi".

Zielniak podczas Dnia Otwartego na składowisku.

 

Ostatnio Zielniak spotkał się z dziećmi w jednych z poznańskich przedszkoli!

20 marca w Poznaniu odbyło się w ramach spotkań pt. "Przedszkolne Dni dla Klimatu" organizowanych przez panią Marzenę A. w Przedszkolu "Królewny Śnieżki" w Poznaniu. Tego dnia  grupa "Maluszków i "Śmieszków" grała w żywą grę planszową "Dzieci segregują śmieci". Za każde prawidłowo rozwiązane zadanie Zielniak nagradzał dzieci brawami.


 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię