Warsztaty „Bibeloty na gałęzi”, w ramach których na gałązkach będą powstawały różne dekoracje z papieru, masy solnej, plastikowych butelek, t-shirtów oraz warsztaty tworzenia „Szirtbagów”, czyli toreb na zakupy ze starych koszulek, to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez nas na pierwszą edycję Letniego Targu Ekologicznego. Wydarzenie odbędzie się w Poznaniu 29-30 sierpnia br. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. 

Letni Targ Ekologiczny to nowa inicjatywa Grupy MTP, której celem jest promocja ekologicznego podejścia do życia, troski o środowisko, najbliższe otoczenie i własne zdrowie. Podczas dwóch plenerowych dni targowych będzie można wziąć udział w ciekawych wydarzeniach i warsztatach, a także zaznajomić się z ofertą produktów ekologicznych oraz rękodziełem mniej znanych marek, wytworzonych z dbałością o środowisko naturalne. 

Podczas tego wydarzenia, realizowanego w naszym mieście nie mogło zabraknąć przygotowanych przez nas atrakcji. Wszystkich chętnych zapraszamy do tworzenia wspólnie z nami „Bibelotów na gałęzi”, a Ci, którzy przyniosą ze sobą koszulkę będą pod naszym okiem zrobić wspaniałą, ekologiczną torbę. Ponadto uczestnicy będą mogli otrzymać od nas komiks, jeśli na nasze stoisko przyniosą: korki do wina, słoiczki o pojemności nie większej niż 300 ml, rolki po papierze toaletowym, guziki lub starą biżuterię (koraliki, kamyczki itp.). Nie liczy się ilość, ale „gest” – podkreśla Marta Siatka, koordynator projektów edukacyjnych Abrys Sp. z o.o. 

Na stoisku firmy Abrys będzie można tez zakupić edukacyjne gry i książki, a także wytworzone przez jej pracowników rękodzieło (ozdoby z gliny, makramy, obrazy 3D itp.).

Ekonomia współdzielenia i zdrowe gotowanie
Podczas Letniego Targu Ekologicznego odbędą się warsztaty dla całych rodzin, konkursy i zabawy z nagrodami. Zgodnie z ideą ?sharing economy? nie zabraknie również strefy wymiany. W trakcie Targu sporo uwagi będzie poświęcone również zdrowemu trybowi życia. Wśród wielu tematów nie zabraknie także elektromobilności. Podczas tego wydarzenia uczestnicy zyskają okazję do odbycia jazdy próbnej samochodami elektrycznymi i przekonania się o walorach tych pojazdów. 

Idea zero waste w praktyce i zielone łąki
Kreatywną zabawę w duchu zero waste przygotowało Stowarzyszenie Polskiego Patchworku, proponując warsztaty, podczas których uczestnicy uszyją prostą torbę z krawatów, pojemnik na drobiazgi ze starych dżinsów czy podkładki pod kubek. Ciekawe zajęcia poprowadzi również Jadłodzielnia Mosina, która planuje z uczestnikami stworzyć torby-bumerangi, a dla zwiedzających przygotowała maseczki oraz wielorazowe woreczki na warzywa i owoce.
Idea zero waste przyświeca również domowym kompostownikom, dlatego uczestnicy Letniego Targu Ekologicznego dowiedzą się (dzięki prezentacji GOAP), jak krok po kroku założyć własny kompostownik na balkonie czy w ogrodzie i tym samym redukować ilość odpadów.

Warsztaty i pokazy znanych instytucji
Swój udział w przedsięwzięciu zapowiedziały organizacje, które na co dzień dbają o nasze środowisko i zdrowie, dlatego będzie to doskonała okazja, aby w jednym miejscu zaczerpnąć wiedzy z różnych dziedzin. Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej przeprowadzi zajęcia połączone z warsztatami dla dzieci i młodzieży, a rodzice będą mogli przy okazji dowiedzieć się więcej o zmianach w systemie gospodarki odpadami od 1 września 2020 r. Firma Remondis zaprezentuje, jak ważny jest proces sortowania PET, w jakiej postaci butelki PET opuszczają sortownię, na czym polega ich recykling i co jest jego efektem. Będzie można również zobaczyć, jak działa nowoczesna śmieciarka. Urząd Miasta Poznania Wydział Gospodarki Komunalnej Oddział Miejskiego Energetyka skupi się na efektywności energetycznej, zasadach oszczędzania energii oraz odnawialnych źródłach energii i zaprosi do udziału w krótkich wykładach zakończonych konkursem z nagrodami.
Nie zabraknie także atrakcji plastycznych, które przy okazji przypomną uczestnikom zasady segregacji śmieci. Zakład Zagospodarowania Odpadów zaprosi do wspólnego kolorowania toreb ekologicznych, które z pewnością staną się przydatnymi ekogadżetami. Będzie również okazja do pozbycia się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, baterii oraz świetlówek ? na Targach stanie gratowóz.
Firma Aquanet S.A. poruszy temat ograniczania odpadów chemicznych w ściekach poprzez wybieranie naturalnych i domowych środków czystości, zaprezentuje filmy z kampanii ?Nie śmieć w sieć?, w których krok po kroku pokaże, jak przygotować takie ekośrodki.
Wielkopolskie Dni Ochrony Środowiska
Bogaty program przygotowało również Stowarzyszenie Centrum Promocji Ekorozwoju w ramach Wielkopolskich Dni Ochrony Środowiska. Wśród tematów, które zostaną poruszone warto zwrócić uwagę na: naturalne budownictwo, tworzenie hoteli dla owadów zapylających czy wysiewanie roślin miododajnych.
W ramach tego wydarzenia Zespół Doradców Energetycznych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu zaprezentuje na swoim stoisku zestawy edukacyjne oraz przeprowadzi doświadczenia edukacyjne, a także konkursy dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy Wielkopolskich Dni Ochrony Środowiska będą mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat odnawialnych źródeł energii, a także dzięki zestawom edukacyjnym zrozumieć działania turbiny wiatrowej oraz panelu fotowoltaicznego.
Mami Babi Targ i Babi Targ
W ramach Letniego Targu Ekologicznego odbędzie się także Babi i Mami Targ, czyli wielka akcja wietrzenia szaf, najstarsza impreza tego typu w Polsce, organizowana regularnie od 2007 roku w Poznaniu, Gdańsku, Bydgoszczy i Łodzi.
Babi Targ to doskonała okazja, by za niewielkie pieniądze upolować niepowtarzalne ubrania i wyjątkową biżuterię. To również świetna alternatywa dla wszystkich, którzy zamiłowanie do mody łączą z ekologicznym stylem życia ? ubranie zyskuje drugie życie, a my dodatkowe środki w portfelu.
Z kolei Mami Babi Targ to specjalna edycja Babiego Targu dedykowana rodzicom i dzieciom. Zamiast wyrzucać nienoszoną już odzież lub kupować kolejne przedmioty rodzice mogą przynieść ubranka, buty, dodatki czy zabawki, z których dzieci już wyrosły i puścić je w obieg. Podczas spotkania rodzice mogą wymieniać się między sobą lub, jeżeli wymiana nie będzie możliwa, przeprowadzać transakcje gotówkowe. W każdym przypadku jest to atrakcyjne rozwiązanie: przychodząc na Mami Babi Targ rodzice pozbywają się zbędnych przedmiotów, które w swoim ?drugim życiu? trafiają do innej rodziny, a jednocześnie mogą wyszukać coś nowego dla swoich dzieci.

Więcej na stronie: https://eco-trends.pl/

Fot. Depositphotos

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię