W ramach akcji pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego (BPN), policjanci i leśnicy rozdali kierowcom ponad 3,5 tys. ulotek edukacyjnych ostrzegających przed łosiami na drodze. Druga edycja tego przedsięwzięcia zakończyła się w poniedziałek.

Przez ostatnie pół roku, w Dolinie Biebrzy patrole pracowników parku, leśnicy i policjanci rozdawali kierowcom na drogach krajowych nr 65 Białystok-Ełk i nr 8 Białystok-Augustów ulotki, ostrzegając przed łosiami na trasie i ryzykiem wypadku drogowego. Postawiono też tablice ostrzegające przed łosiami.

Ze wstępnej oceny wynika, że akcja odniosła skutek edukacyjny, bo wielu kierowców o niej słyszało i zwróciło uwagę na problem. Nie udało się jednak zapobiec wypadkom z udziałem łosi. Takie zdarzenia miały miejsce, nie ma jednak jeszcze zebranej szczegółowej statystyki na ten temat.

W ramach akcji jej organizatorzy przeprowadzili wśród kierowców ankietę na temat świadomości problemu. Jak można przewidzieć, najlepiej wypadli okoliczni kierowcy.

W ramach akcji informowano kierowców, że łosie najczęściej wędrują przez drogi rano i wieczorem, bo wtedy ich aktywność jest największa. Policja zaleca wolniejszą jazdę na tych trasach, gdyż zwykle łoś nie wbiega na drogę, lecz na nią wchodzi, więc jest czas, żeby odpowiednio zareagować.

O akcji pisaliśmy 7 listopada 2008 roku

Źródło: www.wyborcza.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię