Moving Baltic Sea to międzynarodowy festiwal przemieszczający się na żaglowcu ?Lovis? przez wody Bałtyku. Od 11 do 15 lipca br. żaglowiec zacumuje w Gdańsku.

Gdańsk ma szczęście stać się drugim przystankiem na trasie żaglowca. Otwarcie imprezy nastąpi podczas parady teatrów ulicznych oraz pokazów sztucznych ogni inaugurujących czterodniowy pobyt załogi Moving Baltic Sea w dniach 12-15 lipca br.

W trakcie podróży od Rostoku po Sankt Petersburg planowane są jeszcze przystanki w Kaliningradzie, Rydze oraz Narva-Joesuu (Estonia). Od początku lipca do końca sierpnia we wszystkich miastach festiwalu odbywają się pokazy filmów konkursowych, warsztaty ekologiczne, fotograficzne i dziennikarskie, koncerty lokalnych zespołów oraz dyskusja panelowa z udziałem naukowców, polityków, przedstawicieli organizacji pozarządowych i młodzieży.

Moving Baltic Sea ma uczynić z Bałtyku wspólne dobro umieszczone w szerszym kontekście idei ekologicznych i obywatelskich, które stanowią ważne wartości dla organizatorów festiwalu. Dwoistą naturę imprezy tworzą organizatorzy będący z jednej strony przedstawicielami instytucji promujących zarówno kulturę i ekologię, a z drugiej reprezentujący organizacje pozarządowe. W Polsce są to Kulturalny Kolektyw Uniwersytetu Gdańskiego oraz Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku.

W czasie czterech dni planowane są atrakcje będące stałym elementem festiwalu we wszystkich krajach:
– plenerowe pokazy filmów nadesłanych na specjalny międzynarodowy konkurs pod hasłem "Historie znad morza"
– dyskusje panelowe poświęcone zagadnieniom związanym z wpływem stanu wód Morza Bałtyckiego na organizmy morskie i życie mieszkańców państw nadbałtyckich
– 48-godzinny konkurs filmowy na stworzenie krótkiej formy przygotowywanej spontanicznie i na czas
– warsztaty zachęcające dzieci i młodzież do podejmowania aktywności na rzecz ochrony środowiska Bałtyku
– warsztaty dziennikarskie uczące, w jaki sposób zajmować stanowisko w sprawie ważnych kwestii, które są udziałem wszystkich obywateli

Dzięki spotkaniu żeglarzy w ramach X Baltic Sail festiwal Moving Baltic Sea w Gdańsku będzie miał szczególny charakter. Wydarzeniami, które staną się wyróżnikiem polskiej odsłony przedsięwzięcia będą:
– wystawa prezentująca wyniki ogólnopolskiego konkursu fotograficznego "Bałtyk w obiektywie"
– koncerty muzyki żeglarskiej i wieczorki w klubie morza Zejman Bałtyckiego Bractwa Żeglarzy
– udział zespołu Moving Baltic Sea w wyścigach smoczych łodzi zorganizowanych w trakcie festiwalu żeglarskiego Baltic Sail.

Inicjatorem festiwalu jest niemieckie stowarzyszenie Moviemiento e.V. 

Źródło: www.stopklatka.pl
Międzynarodowa strona festiwalu: www.movingbalticsea.org

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię