Centrum Edukacji Obywatelskiej zaprasza do udziału w projekcie edukacji globalnej ? Patrz i zmieniaj, adresowanym do nauczycieli i uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Projekt umożliwia poznanie wyzwań stojących przed współczesnym światem poprzez filmy dokumentalne.

Celem Patrz i zmieniaj jest kształtowanie wśród uczniów postawy odpowiedzialności za kształt dzisiejszego świata i zachęcanie ich do osobistego zaangażowania na rzecz jego zmiany. Tematyka projektu jest zgodna z nową podstawą programową kształcenia ogólnego i daje możliwość realizacji edukacyjnego projektu uczniowskiego. Uczestnictwo w nim jest bezpłatne.

Uczennice i uczniowie oglądają filmy dokumentalne, które przedstawiają najważniejsze problemy współczesnego świata (prawa człowieka, nierówności społeczne, demokracja, handel międzynarodowy) oraz pokazują, w jaki sposób codzienne wybory Polaków wpływają na życie ludzi w innych regionach świata. Dowiadują się z filmów, gdzie produkowane są ich ubrania, jak kupować odpowiedzialnie i wspierać rozwój krajów Południa oraz jaki mają wpływ na zmiany klimatu czy na migracje do Europy. Biorą również udział w zajęciach poświęconych tej tematyce i przy wsparciu zespołu CEO mogą zakładać uczniowskie szkolne kluby filmowe i organizować projekcje w swoich szkołach.

W ramach projektu nauczyciele prowadzą zajęcia w oparciu o filmy i scenariusze zajęć, między innymi na temat konsumpcji, migracji, wody, dostępu do edukacji i zmian klimatu. Rolą nauczycieli jest również zachęcenie uczniów do podjęcia działań. Ponadto nauczyciele i uczniowie uczestniczący w projekcie wezmą udział w bezpłatnych szkoleniach, otrzymają zestaw filmów i scenariuszy zajęć napisanych na ich podstawie, broszury dla uczniów na temat działań szkolnych, karty pracy i plakaty; będą mieli też możliwość wypożyczania filmów z filmoteki CEO oraz otrzymają stałe wsparcie merytoryczne zespołu programu.

Aby wziąć udział w programie należy do 30 września 2010 roku wypełnić, a następnie przesłać formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie http://www.ceo.org.pl/portal/patrz oraz wziąć udział w szkoleniu dla nauczycieli, które będzie organizowane w październiku w różnych regionach kraju.

Więcej informacji na temat programu udziela koordynator programu Jędrzej Witkowski ([email protected], 22 622 32 39 wew. 124).

W ramach projektu nauczyciele prowadzą zajęcia w oparciu o filmy i scenariusze zajęć, m.in. na temat konsumpcji, migracji, wody, dostępu do edukacji i zmian klimatu. / Fot. www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię