The Green Spider Network ? sieć instytucji i organizacji powołanych i wspieranych przez Komisję Europejską i DG Environment co roku wybiera pięć jej zdaniem najlepszych programów środowiskowych, z których w październiku na spotkaniu plenarnym we Francji zostanie wybrana Best Practice 2008.

W br. wśród pięciu nominacji zaproponowanych do tego zaszczytnego tytułu znalazł się realizowany od 3 lat program edukacji ekologicznej Klubu Gaja Zaadoptuj rzekę. Program „Zaadoptuj rzekę” jest ogólnopolskim programem edukacji ekologicznej, którego tematem jest woda, w szczególności rzeki i ich znaczenie. Program opiera się na aktywności lokalnej, w szczególności dzieci i młodzieży oraz wychowawców z placówek oświatowych w całym kraju przy udziale przedstawicieli różnych instytucji m.in.: samorządów, administracji publicznej, organizacji pozarządowych i biznesu. Program Zaadoptuj rzekę obejmuje m.in. takie działania jak np. sprzątanie rzeki i jej brzegów, lekcje tematyczne dotyczące ochrony rzek, zajęcia terenowe i wycieczki, szukanie źródeł, badanie i monitorowanie czystości wody, oznaczanie gatunków roślin nadrzecznych, poznawanie historii i geografii rzeki, nadawanie nazw bezimiennym potokom, organizowanie konkursów plastycznych, literackich i fotograficznych, przedstawień i wystaw, zawiązywanie porozumień dla rzek.

Nominacja dla programu „Zaadoptuj rzekę” jest tym bardziej znacząca dla organizacji pozarządowej z Polski, gdyż pozostałe cztery zostały wybrane z programów prowadzonych przez instytucje i organy rządowe. Projekty nominowane do Best Practice 2008 to:
Dania – One tonne less,
Węgry – CITES,
Belgia – Trick Jumper Day,
Niemcy – Naturdetektive,
Polska – Adopt a River.

Więcej informacji o programie „Zaadoptuj rzekę” 
 
Więcej informacji o Green Spider Network oraz o wybranych projektach 

Źródło: www.klubgaja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię