Dzieci i młodzież w ramach dziewięciu dotychczasowych edycji ogólnopolskiej Akcji ?Drzewko za Butelkę?, posadziły blisko 18,5 tysięcy drzewek, zbierając przy tym ponad 13 mln pustych butelek PET !

W tegorocznej X edycji Akcji "Drzewko za butelkę", która potrwa od marca do końca maja, uczestniczyć będzie tysiące młodych ekologów z 10 miejscowości: Bydgoszczy, Miszewa k. Gdańska, Włocławka, Tarnowa, Nowej Sarzyny, Puław, Brzegu Dolnego, Konina, Kołbaskowa i Warszawy. 
Do Akcji włączyło się ponad 130 placówek oświatowych – przede wszystkim przedszkoli i szkół podstawowych. Nad tegoroczną Akcją pieczę sprawować będzie aż dziewięć firm chemicznych realizujących międzynarodowy Program „Odpowiedzialność i Troska oraz Starostwo Powiatowe w Koninie i po raz pierwszy Gmina Kołbaskowo.
Ta ogólnopolska Akcja, która ma na celu aktywne dbanie o środowisko naturalne, cieszy się dużą popularnością i z roku na rok poszerza grono swoich wielbicieli. Jak mówi Pani Małgorzata Sawicka, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. M.C Skłodowskiej w Nowej Sarzynie: Uczestniczymy w tym przedsięwzięciu, ponieważ akcja ta uświadamia wszystkim jak ważna jest właściwa gospodarka odpadami. Dzieci uczą się istotnych zachowań proekologicznych. Oprócz tego, jest to świetna zabawa i rywalizacja, która zostaje zawsze nagradzana w postaci upominków, dyplomów i dofinansowania do wycieczek szkolnych.


Podczas Akcji dzieci z zapałem zbierają niepotrzebne i zaśmiecające otoczenie plastikowe butelki PET. Zbierają je po to, by ten cenny surowiec nie zginął na składowiskach, ale został poddany recyklingowi. To właśnie z nich po przetworzeniu produkowane są m.in. ciepłe i lubiane nie tylko przez dzieci bluzy polarowe. Według danych z wiarygodnych źródeł w 2010 roku na 183 tys. ton butelek PET wprowadzonych na rynek polski  powróciło do ponownego przerobu  50 tys. ton. 
Z tego łatwo wyliczyć, że to  zaledwie 27-28 %. 
 
Podczas Akcji uczestnicy otrzymują sadzonki drzew i krzewów, które posadzone wokół ich placówek, upiększają teren. Od kilku lat dostarczają je Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych. Jak poważnie młodzi ekolodzy podchodzą do tego przedsięwzięcia mogliśmy przekonać się niejednokrotnie. Najlepszym przykładem jest tutaj Natalia Fedorowicz z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 6 w Kędzierzynie?Koźlu. Podczas ósmej edycji Akcji zgromadziła 39 049 sztuk butelek. Opakowania pomagała jej zbierać nie tylko rodzina, ale i sąsiedzi.
 
Na zbieraczy jak co roku czeka moc atrakcji, ekologiczne festyny i konkursy. Najlepsi zbieracze butelek mogą liczyć na liczne nagrody i niespodzianki!
 
Strona akcji: www.drzewkozabutelke.pl 
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię