Wystawa warta POZNANIA

Jak zapewnić dzieciom kreatywną zabawę? Stare gazety, tektura, puszki, plastikowe butelki oraz odrobina kreatywności wystarczą by stworzyć niepowtarzalne recyklingowe przedmioty. Przekonały się o tym osoby odwiedzające wystawę RE: DESIGN, która towarzyszyła finałowi Konkursu o Puchar Recyklingu. 

Wystawa, mająca na celu promowanie wzornictwa recyklingowego, odbyła  się w dniach 17-19 października 2017 r. podczas targów Pol-Eco-System w Poznaniu. Celem tego wyjątkowego przedsięwzięcia było pokazanie zwiedzającym możliwości jakie dają wybrane grupy odpadów a także promowanie techniki recyklingu i upcyklingu w codziennym życiu.

Nauka przez zabawę

Najlepszą formą nauki jest ta, która łączy się z zabawą. Właśnie dlatego podczas tegorocznej wystawy zaprezentowane zostały przedmioty stworzone przez najmłodszych. Podczas wystawy, którą wsparła  firma REMONDIS pokazane zostały przedmioty wykonane przez uczniów Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Emilii Sczanieckiej w Pakosławiu, laureata konkursu o Puchar Recyklingu. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć  różne przedmioty użytku codziennego, takie  jak, pufy ze zużytych opon, meble z palet, czy wikliny papierowej, a także eksponaty wykonane z kartonu, kapsli oraz puszek i butelek PET. – Dziecięca kreatywność nie ma granic. Przekonujemy się o tym realizując ekologiczne warsztaty kreatywne, które w sposób praktyczny pokazują jak nadać drugie życie niepotrzebnym rzeczom codziennego użytku i przemienić je w unikatowe przedmioty. Zajęcia to również doskonała okazja do rozwijania zdolności manualnych. Wystarczy dać dzieciom do dyspozycji pozornie niepotrzebne odpady lub przedmioty, które straciły już swoją pierwotną funkcję.  Niczego więcej nie trzeba, aby zagwarantować najmłodszym nietypową edukacyjną rozrywkę. To właśnie najmłodsi potrafią wyczarować coś z niczego.  ? podkreśla Małgorzata Masłowska-Bandosz, kierownik działu Edukacji Ekologicznej Abrys, pomysłodawcy wystawy.

Wkręceni w RE:CYCLING

Wystawę wzbogaciły także eksponaty wykonane w ramach projektu ?EKO-ROWER?, którego organizatorem jest Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami w Płocku. W ramach realizacji zadania współfinansowanego ze środków WFOŚiGW w Warszawie przeprowadzony został konkurs ekologiczny skierowany do 69 szkół podstawowych z terenu Powiatu Płockiego i Miasta Płocka.  Przedmiotem konkursu było wykonanie pełnowymiarowego roweru dziecięcego z surowców wtórnych (papier, szkło, tektura, plastik, puszki itd.) oraz tworzyw naturalnych (drewno, wiklina, słoma, szyszki itd.). – Edukacja ekologiczna mieszkańców to bardzo ważny element działań naszego Przedsiębiorstwa. Prowadzona w sposób skuteczny i wielopłaszczyznowy pozwala podnosić świadomość ekologiczną oraz tworzyć trwałe nawyki i zachowania ekologicznego stylu życia w domu, szkole i najbliższym otoczeniu. Zależy, aby właśnie tego typu postawy były kształtowane od najmłodszego pokolenia. Konkurs okazał się bardzo dużym sukcesem, bowiem otrzymaliśmy łącznie blisko 90 rowerów z 19 szkół! Bardzo cieszy nas takie duże zainteresowanie recyklingiem wśród najmłodszych. Na wystawie można było zobaczyć tylko niektóre prace, głównie te, które wykonane były z surowców recyklingowych. To bardzo budujące widzieć zachwyt wśród uczestników Targów Nie można było przejść obok wystawy obojętnie, bowiem eksponaty wyglądały, jak prawdziwe dzieła sztuki. Daje nam to olbrzymią motywację do dalszych działań edukacyjnych – zaznacza Katarzyna Jakubowska, Wiceprezes Zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami w Płocku.

Marta Siatka

koordynator Konkursu o Puchar Recyklingu, Abrys

Współorganizator Wystawy oraz Finału Konkursu:

 

 

dav
dav
sdr

Fot. Archiwum Abrys/Archiwum PGO Płock

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię