Od dziś można przez najbliższy miesiąc oglądać w warszawskiej Zachęcie i po raz pierwszy na murach Barbakanu kilkadziesiąt rysunków dziecięcych z całego świata nagrodzonych w 18. Międzynarodowym Dziecięcym Konkursie Malarskim nt. Ochrony Środowiska Naturalnego pt. ?Zmiany klimatu ? nasze wyzwanie? zorganizowanym przez UNEP we współpracy z firmą Bayer.

 Wernisaż był równocześnie oficjalnym rozpoczęciem nowej edycji konkursu w Polsce. Towarzyszyły mu warsztaty rysunkowe dla dzieci z warszawskich szkół. Poprowadził je Tomasz Zubilewicz, a dziecięce prace podziwiać mogli m.in. ambasadorowie z kilkunastu krajów, z których rysunki znalazły się na wystawie.

Zapraszamy wszystkie dzieci  do odwiedzenia Zachęty i murów Barbakanu, a także do licznego udziału w nowej edycji konkursu. Prace tegorocznych laureatów konkursu doskonale pokazują jak bardzo dzieci są wrażliwe na zmiany w swoim otoczeniu. Prezentowane rysunki są przekonujące i mogą być inspiracją dla dorosłych, w jaki sposób chronić klimat i środowisko. Jestem przekonany, że wystawa będzie zachętą do licznego udziału w kolejnym konkursie – mówi Burghardt Bruhn Prezes Zarządu Bayer.

W tym roku dzieci z 89 krajów nadesłały 2.4 mln prac. Jest to absolutny rekord, do którego po raz pierwszy przyczyniły się m.in. dzieci z Polski, które zgłosiły kilkaset prac. Zwycięstwo przypadło w udziale dziewięcioletniej Rosjance – Ludmile Balovnevnej. Jej praca przedstawia namalowane  rysunki Ziemi. Na jednym z nich Ziemia, otoczona czarną taśmą, płacze. „Ja wybieram szczęśliwe życie, a Ty?” ? tak brzmi tytuł, jaki Ludmiła z Nowosybirska nadała swojemu rysunkowi, który zwyciężył w 18. Międzynarodowym Dziecięcym Konkursie Malarskim pt. „Zmiany klimatu – nasze wyzwanie”.

Ceremonia wręczenia nagród miała miejsce w Daejeon w Korei Płd. 20 sierpnia br. podczas Międzynarodowej Konferencji Dzieci i Młodzieży Tunza. Zwycięzca otrzymał nagrodę w wysokości 2 000 USD.  Globalni i regionalni zwycięzcy zostali nagrodzeni wyjazdem do Korei Płd. na Międzynarodową Konferencję Dzieci i Młodzieży Tunza odbywającą się w dniach 17-20.08.2009. wraz z osobą towarzyszącą oraz nagrodami finansowymi.

Wśród zwycięzców regionalnych, uhonorowanych nagrodą finansową w wysokości 1 000 USD,  wyróżnieni zostali: Patricia Isabel Jesus Santos (14) z Portugalii (Region Europa), Alice Fuzi Wang (12) ze Stanów Zjednoczonych (Region Ameryka Północna), Renzo Marsino (13) z Chile (Region Ameryka Łacińska i Karaiby), Ramy Gamal Abd El Hamed Abd El Razik (13) z Egiptu (Region Afryka), Ryan D’almeida (13) z Bahrajnu (Region Azja Zachodnia) oraz Li Pik Hei (14) z Chin (Region Azja i Pacyfik).

Znane jest już motto przyszłorocznego konkursu ? bioróżnorodność ? zwraca uwagę na problem, na który zmiany klimatu mogą również wywrzeć bezpośredni wpływ. Zmiany klimatyczne mogą mieć nieobliczalne skutki dla całego ekosystemu. Dlatego tak ważne jest by chronić różnorodność wielu gatunków zwierzęcych i roślinnych. Główne zadanie u progu XXI wieku to zachowanie jak najwięcej z naturalnego bogactwa przyrodniczego, gdyż obecnie wymiera rocznie 25-50 tysięcy gatunków zwierząt i roślin, co w ciągu dwóch pokoleń ludzkich grozi utratą 33-50% wytworzonej przez miliony lat bioróżnorodności.

Konkurs malarski  adresowany jest do dzieci w wieku od 6 do 14 lat. Oprócz nagród finansowych laureaci zostaną tradycyjnie zaproszeni do wzięcia udziału w międzynarodowej konferencji z okazji obchodów Dnia Środowiska w 2010 roku.

Dzieci mogą przesyłać prace do nowej edycji konkursu do regionalnych biur UNEP do 15 kwietnia 2010 r. na adres:

UNEP/Regional Office for Europe

International Environment House

11-13 Chemin des Anémones

1219 Châtelaine – Geneva

Szwajcaria

6th Floor A & B Blocks

Dalsze informacje na temat konkursu rysunkowego oraz współpracy Bayer/UNEP można znaleźć pod adresem www.unep.bayer.com.Wielkoformatowa wystawa prac rysunkowych na murach Barbakanu w Warszawie będzie eksponowana w terminie od 8 września do 8 października 2009 r.

„Konkurs Malarski dla Dzieci” jest integralną częścią realizowanego przez firmę Bayer Programu Ochrony Klimatu w Polsce. Pozostałe elementy tegorocznego programu to: „Klub Światoczułych”, konkurs „Ekologia w Obiektywie”, konkurs prac inżynierskich / licencjackich / magisterskich organizowany pod hasłem „Ambasador Zrównoważonego Rozwoju”.

Źródło: Bayer

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię