Organizowany przez Klub Gaja plebiscyt na Drzewo Roku dobiegł końca. Tegorocznym laureatem został dąb Grot z Dęblina.

Zwycięzca zdobył 3396 głosów. Na drugim miejscu znalazł się buk Anton z Katowic-Giszowca – 3170 głosówa,a najniższy stopień podium przypadł platanowi z Koźminka – 2026 głosów. Rywalizacja do samego końca pozostawała bardzo zacięta. W sumie przez cały czerwiec, oddano 15 730 głosów.
Konkurs Drzewo Roku jest rozwinięciem programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja – Święto Drzewa. W ciągu ośmiu lat na rzecz idei sadzenia nowych drzew stowarzyszeniu udało się zaangażować kilkaset tysięcy osób. Uroczyste nadanie tytułu Drzewa Roku odbędzie się 10 października w Warszawie podczas inauguracji 9. edycji Święta Drzewa.
Laureat – dąb Grot jest związany z XIX- wieczną historią budowy dęblińskiej twierdzy, podczas której wycięto wiele podobnych drzew, a która powstała na żądanie rosyjskiego namiestnika Królestwa Polskiego. W 1920 r. dąb był świadkiem wojny z bolszewikami. Przypisuje mu się moc spełniania marzeń: lewą dłoń trzeba przyłożyć do pnia i szeptem wypowiedzieć życzenie. Miłość do drzewa zaszczepił w wielu uczniach i mieszkańcach nieżyjący już dyrektor jednej z miejscowych szkół – Stanisław Gelo. Do konkursu Klubu Gaja Drzewo Roku dąb Grot został zgłoszony przez nauczycielkę panią Jolantę Karaś i uczniów klasy 2 Gimnazjum nr 2 w Dęblinie.
W finale znalazło się 16 drzew, które jury konkursu wybrało spośród 85 zgłoszeń nadesłanych z całej Polski. Wskazywały je placówki oświatowe, stowarzyszenia, osoby prywatne, samorządy i leśnicy. Zgłoszenia nadesłano z 12 województw. Zwycięzca rośnie w Dęblinie w woj. lubelskim.
Źródło: klubgaja.pl

 

Dąb „Grot” posiada rzesze sympatyków. /Fot. Klub Gaja, www.klubgaja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię