Konkursowi towarzyszy kampania informacyjno-edukacyjna, w ramach której powstały obrazowe materiały edukacyjne.

Celem konkursu jest zwiększenie świadomości na temat znaczenia wody pitnej dla człowieka oraz wpływu procesu oczyszczania ścieków na jakość otaczającego nas środowiska. / Fot. www.sxc.hu

Jeszcze przez tydzień uczniowie gdańskich szkół mogą przesyłać plakaty lub komiksy, by wziąć udział w ekologicznym konkursie plastycznym.

Konkurs adresowany jest do gdańskiej młodzieży ? uczniów piątej i szóstej klasy szkół pod-stawowych oraz gimnazjalistów. Zadanie jest proste, wystarczy przygotować projekt graficzny komiksu lub plakatu, który w interesujący sposób zobrazuje jeden z trzech tematów:

  • Pozyskiwanie wody pitnej (z podkreśleniem znaczenia obiegu wody  w przyro-dzie, źródeł wody pitnej w Gdańsku i konieczności poszanowania zasobów wody).
  • Sposoby oszczędzania wody.
  • Sposoby oczyszczania ścieków.

Dlaczego tak ważne jest, aby młodzi mieszkańcy Gdańska wiedzieli, jaką drogę pokonuje woda, zanim trafia do kranów i jak dbać o to, aby nigdy w kranach jej nie zabrakło?

Celem konkursu jest zwiększenie świadomości na temat znaczenia wody pitnej dla człowie-ka oraz wpływu procesu oczyszczania ścieków na jakość otaczającego nas środowiska. Uzy-skanie czystej wody wymaga dbałości o istniejące zasoby wody. 83% gdańskiej wody pitnej pochodzi ze źródeł podziemnych, które gwarantują wodę bardzo dobrej jakości o ile źródła te są właściwie chronione. To powinno być celem wszystkich mieszkańców Gdańska. Właściwie prowadzony proces oczyszczania ścieków to z kolei gwarancja czystych plaż ? wyjaśnia Agnieszki Gajowniczek, rzecznik prasowy Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej , która we współpracy z Fundacją Navigare jest organizatorem konkursu.

Wystarczą kredki, papier i wyobraźnia! Materiały edukacyjne, które mogą posłużyć jako źródło informacji dla uczestników, dostępne są na stronach: www.programedukacjimorskiej.pl oraz www.blizejzrodel.pl. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody (tablety), a najciekawsze prace stworzą galerię uliczną w Parku Reagana. Tym samym, uczniowie przyczynią się do edukacji lokalnej społeczności.

Zgłoszenia przyjmowane są w Fundacji Navigare do 12 listopada, a ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród odbędzie się 20 listopada, podczas uroczystości zakończenia IV edycji Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku. Konkurs ?Woda żyje wśród nas? to kolejna inicjatywa realizowana w ramach Programu, którego celem jest budowanie tożsamości lokalnej wśród młodych mieszkańców Gdańska, przez promocję sportu i postawy proekologicznej.

Konkurs ?Woda żyje wśród? został objęty patronatem honorowym Prezydenta Miasta Gdańska.

Szczegóły na: www.programedukacjimorskiej.pl, www.blizejzrodel.pl, www.facebook.com/blizejzrode

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku jest realizowany od 2010 roku na zlecenie Prezydenta Miasta Gdańska przez Fundację Gdańską. Pomysłodawcą akcji jest Mateusz Kusznierewicz, Ambasador Miasta Gdańska ds. Morskich. W ramach Programu wszyscy uczniowie klas pierwszych gdańskich gimnazjów wypływają w kilkugodzinne rejsy po wodach Kanału Porto-wego i Zatoki Gdańskiej. Podczas rejsów uczą się podstaw żeglowania, pogłębiają wiedzę z dziedziny historii, geografii i biologii oraz poznają swoje miasto od strony wody. Celem Pro-gramu Edukacji Morskiej jest przybliżenie i popularyzacja wśród młodych mieszkańców Gdańska tradycji morskiej i bogatego dziedzictwa ich miasta. Udział w rejsach jest dla uczestników bezpłatny. Patronat honorowy nad Programem Edukacji Morskiej w Gdańsku 2013 objęła Minister Edukacji Narodowej RP Krystyna Szumilas. Sponsorem Programu jest Ferrero Polska, producent Kinder Mlecznej Kanapki oraz Grupa LOTOS.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię