Za nami IX Młodzieżowa Konferencja Ekofilozoficzna (18.06 2019 r.). Jej tytuł ?Woda, przyrody wielka łza? to metafora, której urok polega na rodzaju niedopowiedzianej myśli skłaniającej do  szczegółowych pytań i pogłębionej refleksji.

Inspiracją tytułu tegorocznej konferencji był utwór ?Wielka woda? napisany przez Andrzeja Sikorowskiego po powodzi nazwanej Powodzią Tysiąclecia (1997). Melancholia, która pojawiła się w słowach, głosie i geście studentki recytującej ten utwór, rozpoczynającej tym akcentem całość konferencji, wskazywała na to, że o wodzie można mówić jako źródle życia, ale i sile, która to życie może odebrać . W nawiązaniu do tej wstępnej lirycznej konstatacji,  usłyszeć mogliśmy w wygłoszonym politologicznym miniwykładzie akademickim, że  problem wody, zarówno  jej nadmiar, jak i brak (w tym utrudniony do niej dostęp) to zagrożenie dla życia i bezpieczeństwa nie tylko pojedynczych osób, grup, ale to problem bezpieczeństwa całego państwa, narodów i ich suwerenności ? to problem globalny. I chociaż nie trzeba nas przekonywać, że ?Woda to nasze być albo nie być? (tak brzmiał tytuł zwycięskiego uczniowskiego referatu Kamila  Kopy z  I LO w Poznaniu)  to pozostawał ciągle dylemat wobec pytania zadanego w przerwie konferencyjnej ?  ?kawa czy herbata? ?  kiedy już wiemy, że na produkcję jednej filiżanki kawy potrzeba 140 litrów wody, podczas gdy herbata  to 35 litrów. Wielu uczestników w związku z tym faktem odpowiedziało ?woda? i delektowali się źródlaną wodą o wdzięcznej nazwie Wirenka czerpanej z poziomu mioceńskiego, z ujęcia zlokalizowanego na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Bez wątpienia we wszystkich referatach, czy miały one charakter politologiczny, czy przyrodniczy, czy humanistyczny, czy nawet zmatematyzowany, pojawiała się ciągle ta sama myśl, że woda to absolutny skarb, ?to najdroższy klejnot Ziemi?,  jak brzmiało jedno z wyróżnionych  haseł konkursu konferencyjnego dla publiczności (autor Ewa Kokorniak, I LO Poznań). Pierwsze miejsce w tym konkursie zdobyła uczennica I LO w Poznaniu  Zofia Maliszewska, która słowami ?Nasze łzy wodzie nie pomogą, ale działania mogą? uzmysłowiła uczestnikom konferencji, jak ważne są nasze konkretne działania.

Uzupełnieniem tej myśli były kolejne wyróżnione hasła konkursowe: ?Szanuj przyrodę ? oszczędzaj wodę?(Agnieszka Giszter, LO Strzelno); ?Używaj z konieczności, nie marnuj dla przyjemności (Natalia Kamińska I LO Poznań); ?Czysta woda równa się czyste sumienie?(Aleksandra Helak, I LO Poznań). I? to właśnie do sumienia apelowali uczestnicy konferencji; apel ten zawierał się w słowach, a także  w obrazach, bo jedną z części konkursowych konferencji była wystawa prac fotograficznych, gdzie młodzież nawiązując do tytułu ?Kroplą wody wyrażone?  pokazała jak życie rodzi się w kropli wody, utrzymuje dzięki niej, czy jak głosiło kolejne wyróżnione hasło konkursowe ?Życie przegląda się w wodzie? (Hanna Rudawska, I LO Poznań).  Stąd też nie mogło nie pojawić się na bawełnianych torbach konferencyjnych hasło ?O każdą kroplę?!?, bo ?Wszystko zaczęło się od wody i dzięki wodzie trwa? jak podkreśliła Marta Brembor z Wydziału Biologii UAM w swoim referacie, który zdobył palmę zwycięstwa wśród  wystąpień studenckich, a nawiązywał do filozoficznego motta  konferencji  ?Początkiem wszechrzeczy jest woda?(Tales z Miletu).

Symptomatyczna była też tegoroczna kwiatowa dekoracja konferencji, jak zawsze przygotowana przez Ogród Botaniczny UAM,  składająca się z sukulentów, roślin  które przystosowały się do życia w warunkach ograniczonej dostępności wody.

Uczestnicy konferencji, po jej zakończeniu zabierali te rośliny do domu jako pamiątkę pokonferencyjną, której długowieczność zagwarantowana była tym razem nawet  zapominalskim hodowcom.

Cieszy fakt, że kolejny raz młodzież nie zawiodła i pokazała, że problemy ekologiczne są dla niej ważne i że chętnie uczestniczą w tego typu wydarzeniach, dzięki którym na wakacyjną wędrówkę wyruszają z bagażem nowej porcji wiedzy ekologicznej i nie tylko.

Organizatorów konferencji cieszy dodatkowy fakt, iż wydarzenie to było także okazją do niesienia pomocy w rehabilitacji  niepełnosprawnej szesnastoletniej dziewczynie poprzez uzbieranie 21,6 kg plastikowych zakrętek, które młodzież przyniosła w przysłowiowej kieszeni.  

Cykl konferencyjny ?Młodzi o ekologii?, w ramach którego organizowana jest Młodzieżowa Konferencja Ekofilozoficzna to też okazja do szeroko pojętej integracji różnych środowisk skupionych na ten moment wokół jednego tematu. Wyrazem tego było również skierowane zaproszenie do małych artystów z przedszkola specjalnego w Poznaniu o nazwie ?Małpi gaj?. Dzieci przygotowały fantastyczną wystawę towarzyszącą konferencji pt. ?Dziecięce impresje wodne?. Była więc okazja do gromkich oklasków, w które trzeba przyznać obfitowała konferencja.

Brawo Młodzi!!!

GALERIA

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię