W sobotę – 17 września w Kole odbył się III Piknik Ekologiczny, który tradycyjnie już związany jest z akcją „Sprzątanie Świata”. Celem imprezy było zwrócenie uwagi mieszkańców na kwestie związane z właściwym postępowaniem z odpadami. 

W wydarzeniu, które odbyło się przed Ratuszem Miejskim, wzięło udział ok. 700 mieszkańców Koła, przede wszystkim dzieci. Mieli oni okazję uczestniczyć w warsztatach kreatywnego wykorzystania odpadów. Można było zrobić m.in. recyklingową biżuterię, pomalować bawełnianą torbę we wzory o tematyce ekologicznej, a także wykonać swój notes, organizer czy też portfel z kartonika po mleku. Ponadto przygotowano warsztaty garncarskie, w ramach których z gliny robiono naczynia, fantazyjne rzeźby, a także malowano rożnego rodzaju drobiazgi, wypalone z gliny.

Warsztatom towarzyszyło wiele atrakcji odbywających się na scenie. Jedną z nich był spektakl  krakowskiego Teatru Maska pt. „Rycerz i Bestia”. Widowisko miało charakter ekologiczny i zachęcało do dbania o czystość w lasach i miastach. Jego główny bohater – niezgrabny rycerz Walduś trafia na ogłoszenie, z którego dowiaduje się, że królestwo nęka straszna Bestia. Walduś z pomocą dzieci sprawia, że bałaganiarska Bestia zamieni się w miłą i grzeczną Besię.

Tradycyjnie  wydarzenie uatrakcyjnił występ Studia Tańca Rytmix oraz Gabrysi Kwarcińskiej, która zaśpiewała piosenkę Majki Jeżowskiej „Rytm i melodia” oraz Joanny Gogulskiej „Bluesowe zwierzaki”.

Tegoroczna akcja ?Sprzątanie Świata? przebiegła w Kole nietypowo, bowiem oprócz tradycyjnego zbierania odpadów uczniowie szkół podstawowych zostali zaproszeni do udziału w grze terenowej pn. ?wKOŁO odpadów?. Odbyła się ona 16 września i polegała na rozwiązywaniu przez drużyny różnych  zadań (rebusów, krzyżówek, znajomości zasad segregacji odpadów itp.) z zakresu gospodarki odpadami. Wygrała drużyna ze Szkoły Podstawowej Nr. 3 w Kole, która najlepiej poradziła sobie w zmaganiach. Nagrody zwycięskiej drużynie, jak i pozostałym drużynom wręczono podczas III Pikniku Ekologicznego.

 O godz. 12.30 rozpoczął się koncert leszczyńskiego zespołu WEHIKUŁ, który nie tylko wykonał kilka znanych przebojów, ale także prowadził animacje, angażując dzieci do zabawy. Zaraz po nim wystąpił zespół Fairytaleshow (FTS), finaliści dwóch edycji programu Must Be The Music. Zespół tworzony przez: Tomka Grządkowskiego, Michała Mazura, Adasia Glenia, Kubę Łakomego oraz Michała Paczkowskiego w 2014 roku wydał pierwszy album, na którym znalazło się 9 autorskich utworów oraz cover kompozycji Do Ani, w oryginale wykonywanej przez Kult. Obecnie FTS szykują się do wydania kolejnego albumu z indie-rockowym brzmieniem, a zapowiada ją singiel Feel.

Piknik zakończyło losowanie nagród za udział w warsztatach, a także pokaz mody ekologicznej, przygotowany przez Małgorzatę Góral.

Piknik został zrealizowany na zlecenie Urzędu miejskiego w Kole przez Dział Edukacji Ekologicznej ABRYS.

Logo b. podp

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

 

 

GALERIA

« z 2 »

Fot. M. Maslowska-Bandosz/Abrys

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię