W Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie 7 sierpnia świętowano Wielki Dzień Pszczół. Goszczący w parku-arboretum turyści mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat roli pszczół w środowisku oraz poznać pięć zasad, którymi kieruje się przyjaciel tych pożytecznych owadów. 

Dzieci i dorośli rozpoznawali po wyglądzie rodzime i inwazyjne rośliny miododajne, poznawali przepisy na naturalne nawożenie i odstraszanie owadów, zdobywali wiedzę, w jaki sposób zaprosić do swojego ogrodu owady zapylające. Dużym zainteresowaniem cieszyło się malowanie motywu pszczoły na koszulkach, a także degustacja miodu. Aktywne uczestnictwo w grze terenowej było nagradzane upominkami ufundowanymi przez Ośrodek Kultury Leśnej oraz Zakłady Tłuszczowe ?Kruszwica”, które są pomysłodawcą obchodów tego święta.

Wiele interesujących informacji na temat życia i zwyczajów pszczół można było zdobyć na stoisku pszczelarza Bogusława Szeredy, który do Gołuchowa przywiózł produkty pszczele i żywy ul, a także w Chałupie ? leśniczówce, przy której odbywał się festyn. Warto dodać, że wystawa pszczelarska w Chałupie ? leśniczówce ma charakter stały, i podobnie, jak zlokalizowana w pobliżu terenowa wystawa uli, jest dostępna do zwiedzania przez cały rok.

Wielki Dzień Pszczół obchodzony jest w całej Polsce od czterech lat w ogrodach botanicznych, parkach narodowych, krajobrazowych i placówkach muzealnych. Celem programu ?Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom”, do którego już po raz drugi przystąpił Ośrodek Kultury Leśnej, jest inspirowanie do podejmowania długofalowych działań w celu poprawy warunków życia pszczołowatych w Polsce poprzez tworzenie miejsc przyjaznych pszczołom oraz wzmocnienie świadomości w  zakresie relacji pomiędzy pszczołowatymi a różnorodnością biologiczną.

Żródło:  Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie

Fot. Dephositphotos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię