Dostępność: zawsze. Długość pobytu: dowolna. Opcje dojazdu: wszystkie, najlepiej pieszo albo rowerem…

Zakwaterowanie: od śródleśnej polany po komfortowe pokoje w ośrodkach wypoczynkowych. Wyposażenie: świeże powietrze, święty spokój, przyjazne otoczenie. Wyżywienie: najzdrowsze z możliwych. Atrakcje: najlepsza sala treningowa, uzdrowisko i gabinet psychologiczny w jednym; więcej rozrywek niż w jakiejkolwiek galerii handlowej; piękne widoki i zdjęcia, których pozazdroszczą znajomi. Las – najlepsza oferta na wakacje!

Lato za pasem. Planując wczasy, nie powinniśmy zapominać o polskich lasach: najtańszej, łatwo dostępnej i najciekawszej propozycji każdego sezonu. Większością naszych lasów zarządzają Lasy Państwowe – są one wspólnym dobrem, otwartym o każdej porze i dla wszystkich. Oznacza to, że na jednej czwartej powierzchni kraju możemy swobodnie wypoczywać, odkrywać skarby natury, bawić się z dziećmi, uprawiać sporty czy zbierać grzyby i owoce leśne, korzystając przy tym bezpłatnie z wielu udogodnień przygotowanych przez leśników. To prawdziwa „las minute” – promocja, która trwa nieprzerwanie.

Spa dla każdego

Lasów w Polsce przybywa i są one łatwo dostępne (każdy może dotrzeć do najbliższego w mniej niż godzinę), lecz nie korzystamy z nich zbyt często, uznając być może, że zawsze będzie na to czas. Według ankiety PBS z listopada 2011 r. jedna piąta Polaków odwiedza las przynajmniej raz w miesiącu lub częściej, a blisko połowa tylko okazyjnie.
Tymczasem bez lasu trudno sobie wyobrazić prawdziwie relaksujące wakacje – czy to dłuższy urlop, czy weekendowy wypad, czy kilkugodzinny piknik. W leśnym powietrzu jest 50-70 razy mniej chorobotwórczych zarazków niż w miejskim, co zawdzięczamy m.in. olejkom eterycznym wydzielanym przez drzewa (ich składniki działają bakteriobójczo, uspokajająco i przeciwzapalnie). Już samo przebywanie wśród drzew wpływa zbawiennie na nasz organizm i psychikę. To najpowszechniej dostępne i całkowicie darmowe spa.

Wiele popularnych form czynnego wypoczynku traci swój urok albo wręcz sens, jeśli nie uprawiamy ich w lesie. Na przykład w wypadku biegania (ulubionej po rowerze aktywności sportowej Polaków) przewaga naturalnego, miękkiego podłoża nad asfaltem jest bardzo ważna dla naszego zdrowia, gdyż wpływa na stan stawów i kręgosłupa.

Zielony szlak

Gdyby ktoś przemierzył wszystkie szlaki piesze biegnące przez tereny w zarządzie Lasów Państwowych (ok. 28 tys. km), a potem wrócił po swoich śladach, pokonałby trasę znacznie dłuższą niż podróż dookoła świata. Podobna jest długość ścieżek udostępnionych rowerzystom, ok. 7 tys. km tras przystosowanych jest do jazdy konnej, coraz liczniejsze są też specjalne ścieżki dla amatorów nordic walkingu. Jeśli zaś wspomniany podróżnik po drodze chciałby każdego dnia skorzystać z innego pola biwakowego (blisko 500) lub kwatery Lasów Państwowych (ponad 4 tys. miejsc w leśniczówkach, domkach myśliwskich i ośrodkach wypoczynkowych), przez 12 lat nie zanocowałby w tym samym miejscu. Dzięki leśnikom inwestującym dziesiątki milionów w infrastrukturę turystyczną wakacje w lesie można spędzić w tak bezpieczny i wygodny sposób, jak to tylko możliwe na łonie natury.

Grzybobrania, biwakowanie, trekking, spacery z kijkami, spływy kajakowe rzekami pośród lasów, wędkowanie, wyprawy survivalowe czy do jaskiń – sposobów na aktywny wypoczynek w lesie o różnym stopniu intensywności jest mnóstwo. Już samo odkrywanie tajemnic przyrody może być wspaniałą zabawą dla dzieci i rodziców, choć wymaga odrobiny wiedzy. Dlatego warto podczas wypoczynku skorzystać także z oferty edukacyjnej Lasów Państwowych – w całym kraju to prawie 1000 ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych, wyposażonych w tablice informacyjne i różne przyrządy do nauki i zabawy, 50 ośrodków edukacji leśnej, kilkaset izb i wiat edukacyjnych. Leśnicy, gospodarze danego terenu, dobrze znają lokalne lasy i chętnie pomogą zaplanować atrakcyjną wyprawę.

Zdarzyło mi się niegdyś ujrzeć w lesie rano dwie drogi; pojechałem tą mniej uczęszczaną – reszta wzięła się z tego, że to ją wybrałem” – pisał znany amerykański poeta Robert L. Frost. Wystarczy obrać leśną drogę, a dalej nasze wakacje potoczą się same i na pewno przyniosą wspaniałe wrażenia.

Czas w las

Leśne drogi zawiodą nas m.in. do znajdujących się na terenie Lasów Państwowych prawie 1,5 tys. rezerwatów i 125 parków krajobrazowych, gdzie podziwiać można najcenniejsze przyrodniczo zakątki. Znajdziemy tam też ok. 11 tys. okazałych pomników przyrody, wśród nich np. mający 810 lat dąb Bolesław w Nadleśnictwie Gościno koło Ustronia Morskiego. Nie brakuje osobliwości, jak tzw. krzywy las w zachodniopomorskim Nadleśnictwie Gryfino z ponad setką sosen o pniach wygiętych o 90 stopni. Na terenach leśnych znajdują się też ciekawe parki geologiczne, jak choćby polska część geoparku „Łuk Mużakowa” w Lubuskiem. Dla miłośników birdwatchingu (obserwowanie ptaków) rajem mogą być m.in. Bory Niemodlińskie, zarządzane przez trzy opolskie nadleśnictwa i gospodarstwo rybackie Lasów Państwowych, gdzie lasy i woda tworzą idealne siedlisko dla wielu gatunków ptactwa.

Amatorów łatwiej dostępnych wrażeń ucieszy wizyta w jednym z wielu arboretów prowadzonych przez leśników, gdzie zobaczyć można bogate kolekcje roślin rodzimych i obcych gatunków, na przykład w Silvarium w podlaskim Nadleśnictwie Krynki. W Leśnym Bank Genów Kostrzyca koło Jeleniej Góry zobaczyć można z kolei, jak leśnicy na wypadek katastrofy ekologicznej przechowują nasiona gatunków tworzących polskie lasy. Szansę spotkania dzikich zwierząt, w tym żubra, dają pokazowe zagrody Lasów Państwowych, takie jak w Jankowicach koło Pszczyny (Nadleśnictwo Kobiór). Podobne atrakcje, a dodatkowo odrestaurowany XIX-wieczny zespół pałacowy i jedyne w kraju Muzeum Leśnictwa, znajdziemy w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie koło Kalisza.

Dużym przeżyciem dla całej rodziny będzie przejazd odrestaurowanymi leśnymi kolejkami wąskotorowymi w Puszczy Białowieskiej i w Bieszczadach (nadleśnictwa Hajnówka lub Cisna). Zadowoleni będą też pasjonaci turystyki historycznej, bo w lasach odnajdziemy wiele pamiątek dawnych dziejów, jak na przykład kamienne kręgi w Nadleśnictwie Bobolice koło Koszalina, uznawane za miejsce kultu Gotów z przełomu I i II wieku n.e.

Jak wybrać spośród licznych możliwości i zaplanować ciekawy, pełne przygód lato w lesie? Zadanie to ułatwia stworzona przez Lasy Państwowe internetowa wersja leśnego przewodnika turystycznego – Czaswlas.pl. Użytkownicy portalu mają do dyspozycji interaktywną mapę z lokalizacją ponad 1500 najciekawszych obiektów i zakątków w lasach, ich opisami, informacjami o sposobie dojazdu, szacunkowym czasie zwiedzania, dostępnych w pobliżu noclegach. W serwisie znajdą też propozycje najciekawszych tras wycieczkowych autorstwa leśników i innych internautów, mają możliwość recenzowania poszczególnych obiektów czy wymieniania się opiniami, zdjęciami.

Źródło: Lasy Państwowe, www.lp.gov.pl, fot. sxc.hu

Wakacje w lesie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię