… czyli o tym jak „Misiaki” i „Wesołe Kaczorki” z Przedszkola nr 11 z Oddziałami Integracyjnym w Pabianicach świętują Dzień Ziemi.

Celem obchodów Dnia Ziemi było przede wszystkim upowszechnianie informacji o Dniu Ziemi i jego znaczeniu dla planety oraz ludzi, zwierząt i roślin, zwrócenie uwagi na konieczność ochrony przyrody, jak również niebezpieczeństwa dla środowiska naturalnego wynikające z działalności człowieka, a także kształtowanie postaw proekologicznych od najmłodszych lat, zarówno w przedszkolu, jak i w środowisku rodzinnym.

Dnia 21. 04. 2017 r. w Pabianickim przedszkolu odbyły się uroczyste zajęcia. Każdy przedszkolak był ubrany na zielono i taki kolor towarzyszył podczas różnorodnych zabaw. W pierwszej części obchodów dzieci miały możliwość obejrzenia przygotowanej inscenizacji do ekologicznego wiersza, brały udział w eko zabawach oraz eksperymentach.

W drugiej części obchodów przedszkolaki z grupy I integracyjnej ?Wesołe Kaczorki? oraz z grupy IV integracyjnej ?Misiaki?  zebrały się w ?Zielonym Królestwie Misiaków?, gdzie przy dźwiękach piosenki M. Jeżowskiej pt. ?Piosenka biedronki? rozpoczął się dalszy ciąg świętowania.

Po krótkim przypomnieniu dotyczącym ważności obchodów Dnia Ziemi, przedszkolaki zostały zapoznane z jego początkami. Następnie nauczycielki zaprosiły dzieci do domisiowej krainy, w której przygotowały do obejrzenia bajkę o tematyce ekologicznej  pt. ?Strachowyj Śmieciarz?.

Podczas zabawy pt. ?Ziemia ? zielona wyspa? dzieci bawiły się w podawanie propozycji przedmiotów w kolorze zielonym, ze zwróceniem uwagi na fakt, iż jest to ulubiony kolor Planety Ziemi. Tego dnia nie mogło zabraknąć zielonych tańców i pląsów oczywiście przy ekologicznej muzyce. Przedszkolaki miały również za zadanie uporządkować ilustracje przedstawiające sytuacje zagrażające planecie oraz sprzyjające jej rozwojowi, a także odnaleźć ukryte w klasie śmieci i odpowiednio je podzielić.

Pod koniec świętowania na dzieci czekała nie lada atrakcja, a mianowicie przygotowanie do pasowania na ?Ekostrażników?, którymi mogły zostać dzieci tylko po złożeniu uroczystego ekologicznego postanowienia:

Każdy człowiek, nawet mały Ekostrażnikiem może być doskonałym.

O kilku zasadach musi pamiętać, codziennie i zawsze, nie tylko od święta:

– W lesie nie wolno hałasować, a wszystkich jego mieszkańców trzeba szanować.
– O rośliny i drzewa należy dbać, by świeże powietrze mogły zawsze nam dać.
– Śmieci do kosza wyrzucać należy, bo brzydko wygląda ziemia, gdy odpadek na niej leży.
– Wody i energii nie wolno marnować, by nigdy nie zaczęło nam ich brakować.

Jeśli zasady te przestrzegać będziemy, to Ekostrażnikami od dzisiaj się nazwiemy.

Na zakończenie uroczystości dzieci bawiły się przy pląsie pt. ?Kiedy wiosna przyjdzie do nas? oraz zostały obdarowane ekologicznymi książeczkami z malowankami, naklejkami, medalami i pamiątkowymi dyplomami.

Do ?Królestwa Zielonej Polany? dzieci zaprosiły panie: Agnieszka Baśko, Małgorzata Borowiec i Jolanta Jarzębowska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię