Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim już po raz piąty organizuje Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych ?Świetlik?, który odbędzie się 20 marca 2012 roku. Projekt ma propagować nauki przyrodnicze wśród uczniów szkół podstawowych, a jego interaktywna formuła daje uczestnikom możliwość nauki poprzez zabawę.

Zadaniem, jakie postawili sobie organizatorzy jest także wzbudzenie w dzieciach pasji, dzięki której zrozumieją, że nauka może stanowić ciekawą alternatywę dla gier komputerowych czy spędzania czasu przed telewizorem. Z pewnością aktywne uczestniczenie w lekcjach, zrobienie kroku bliżej świata, bliżej natury, zrozumienie i poznanie mechanizmów, które rządzą przyrodą – to dobry początek dla każdego ciekawego świata młodego człowieka.

Konkurs organizowany jest po raz piąty,  za każdym razem jako konkurs ogólnopolski. Będzie przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy z nich to  przeprowadzenie prostych doświadczeń naukowych na podstawie opisów przygotowanych przez organizatorów, a drugi rozwiązanie testów w oparciu  o przeprowadzone doświadczenia. Zeszłoroczna edycja, objęła swoim zasięgiem szkoły podstawowe i  inne instytucje pracujące z dziećmi w wieku 8-12 lat  na terenie całego kraju. W czwartej edycji poszerzono grono odbiorców o uczestników klas pierwszych.

Organizatorzy liczą też, iż nauczyciele biorący udział w „Świetliku” wraz ze swoimi klasami: wzbogacą formy przekazywania informacji dzieciom, spróbują stworzyć nowy kanon nauczania – barwnego i obrazowego, wreszcie że podejmą próby wykorzenienia panującego stereotypu nauczania, opartego na czytaniu i rozwiązywaniu zadań. Poszukując dla naszych najmłodszych obserwatorów przyrody  jak najbardziej atrakcyjnej i nowoczesnej formy dla Konkursu nadaliśmy mu charakter internetowy Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych „Świetlik” posiada swoją stronę internetową www.świetlik.edu.pl, na której zarówno nauczyciele jak i uczniowie mogą znaleźć wszelkie potrzebne informacje dotyczące całej inicjatywy, materiały pomocnicze w przygotowaniach do Konkursu.

Organizatorzy za udział w Konkursie przewidzieli nagrody zarówno dla uczniów, jak i dla szkół. Uczestnicy, którzy znajdą się w gronie najlepszych otrzymają cenne nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Najliczniej uczestniczące szkoły mają szansę na wygranie Warsztatów Przyrodniczych przeprowadzonych na terenie ich siedziby przez pracowników Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Organziatorzy zachęcają do zapoznania się z regulaminem konkursu oraz szczegółowymi informacjami na jego temat zamieszczonymi na stronie internetowej Konkursu  www.swietlik.edu.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię