W czasie wakacji letnich często u dzieci dochodzi do ukąszeń przez owady (komary, mrówki, meszki, pająki). Zwykle pojawia się jedynie zaczerwienie skóry, niewielki obrzęk, świąd…

W takiej sytuacji wystarczy zimny okład, posmarowanie maścią lub żelem zmniejszającym nieprzyjemne swędzenie. Zdaża się jednak, że obrzęk jest bardzo duży, bolesny. Wówczas wskazane jest podanie leków przeciwalergicznych, ulgę przeniesie zimny okład z sody, ale może być konieczna wizyta u lekarza, jeżeli wskutek drapania dojdzie do nadkażenia miejsca ukąszeniami przez bakterie.

Użądlenia mogą być spowodowane przez osy, pszczoły, szerszenie. W przypadku użądlenia przez pszczoły najpierw należy usunąć żądło ze skóry (osy i szerszenie nie zostawiają żądła), następnie położyć zimny okład z lodu. Jeżeli obrzęk zwiększa się można zrobić okład z sody, następnie posmarować żelem zmniejszającym świąd, można podać leki przeciwalergiczne, zwłaszcza u dzieci ze skłonnościami alergicznymi, ewentualnie wapno. Najbardziej niebezpieczne są użądlenia w okolicy twarzy, szyi czy w buzi (wypicie płynu, w którym była osa czy pszczoła), wówczas może dojść do powstania obrzęku dróg oddechowych i duszności, co jest stanem zagrożenia życia. U pewnej grupy dzieci użądlenie przez pszczoły może wywołać wstrząs anafilaktyczny – obrzęk narasta, może pojawić się pokrzywka, dziecku robi się duszno, jest osłabione, ma przyśpieszony oddech i bicie serca, czasem zgłasza ból brzucha, może stracić przytomność. W przypadku pojawienia się takich objawów, zwłaszcza, jeżeli dziecko zareagowało dużym odczynem po pierwszym użądleniu, należy wezwać pogotowie lub pojechać do szpitala. Wskazane jest zgłosić lekarzowi opiekującemu się dzieckiem, że wystąpiła silna reakcja po ukąszeniu, który przed wyjazdem na wakacje przepisze na receptę adrenalinę, dostępną w gotowych ampulkostrzykawkach w odpowiednich dawkach dla dzieci, niestety są dosyć drogie.

Dla wegemaluch.pl odpowiada dr n.med. Alicja Karney, specjalista pediatra, kierownik Oddziału Hospitalizacji Jednego Dnia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię