W Wielkopolskim Parku Narodowym / Fot. First Aid

W Wielkopolskim Parku Narodowym / Fot. First Aid

W Dolinie Baryczy / Fot. First Aid

W Dolinie Baryczy / Fot. First Aid

10 czerwca rozpoczęły się wycieczki w ramach II edycji projektu edukacyjno-promocyjnego ?Szlakiem Programu Infrastruktura i Środowisko? przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

 Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych z całej Polski odwiedzili już m.in. Elektrownię w Jaworznie, Dolinę Rzeki Wałszy, Zakład Utylizacji Odpadów w Elblągu oraz Karkonoski i Wielkopolski Park Narodowy. 

Rekrutacja do II edycji wycieczek „Szlakiem POIiŚ” cieszyła się dużym zainteresowaniem. Lista 100 szkół, które wygrały wyjazdy autokarowe bardzo szybko się zapełniła. Wrażenia z pierwszych wyjazdów są pozytywne. Uczniowie chętnie angażowali się we wszystkie przygotowane dla nich atrakcje. Dowiedzieli się m.in. na czym polega proces oczyszczania wody i jak powstaje prąd. Uczyli się zasad sortowania śmieci i poznali sposoby na pożyteczne wykorzystanie odpadów. Z kolei podczas zajęć terenowych w parkach narodowych zwiedzili jedne z najbardziej malowniczych i atrakcyjnych przyrodniczo rejonów Polski. Wszyscy uczestnicy wzięli także udział w cyklu animacji i gier edukacyjnych, które w kreatywny sposób przybliżyły im tematykę funduszy unijnych.

Głównym celem projektu „Szlakiem POIiŚ” jest zapoznanie dzieci z efektami unijnych inwestycji, powstałych lub unowocześnionych dzięki Programowi Infrastruktura i Środowisko. Wycieczki potrwają do końca czerwca. W tym czasie uczniowie odwiedzą ponad 40 miejsc – realizacji projektów unijnych, które otrzymały wsparcie z Funduszy Europejskich.

Program Infrastruktura i Środowisko jest największym programem w historii Unii Europejskiej, w ramach którego realizuje się duże inwestycje infrastrukturalne w zakresie ochrony środowiska, transportu, energetyki, kultury i dziedzictwa narodowego, ochrony zdrowia oraz szkolnictwa wyższego. Do tej pory samorządy, przedsiębiorcy, urzędy, instytucje kultury, ochrony zdrowia i uczelnie wyższe w całym kraju pozyskały na realizację ponad 1600 projektów infrastrukturalnych ponad 100 mld złotych (ok. 85% dostępnych funduszy UE).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię